Paksan makina’da direniş: İşimizi geri istiyoruz

İstanbul Bağcılar’da bulunan Paksan Makina fabrikasında DİSK Birleşik Metal-İş sendikasına üye oldukları için işten çıkarılan işçiler fabrika önünde direnişe başladı.

İstanbul Bağcılar’da çeşitli makina parçaları üretimi yapan Paksan Makina fabrikasında çalışırken bir süre önce DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasına üye oldukları için işten atılan 6 işçi fabrika önünde işlerine geri dönmek için direnişe başladı.

İstanbul Bağcılar’da bulunan fabrika önünde 6 işçi direnişe geçmiş durumda.

Dün akşam saatlerinde işten atılan ve bu sabah itibari ile Fabrika önünde “İşimizi geri istiyoruz” yazılı pankart açarak eyleme başlayan işçilerden Uğur İlter, yaşanılan süreci ve eylem kararını Direnişteyiz.org’a anlattı.

“İşimizi geri istiyoruz”

Paksan makina fabrikasında taşeron şirket “Baktem lojistik” firmasında “paketleme elemanı” olarak gösterilmesine rağmen yasalara aykırı bir şekilde ana üretimde çalıştırılan işçilerin fabrikada örgütlü bulunan DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasına üye olmaları ile birlikte dün akşam saatlerinde işten atıldıklarını belirten İlter, sabah saatlerinde fabrika önüne “işimizi geri istiyoruz” pankartı açarak direnişe başladıklarını söyledi.

Taşeron firma Baktem Lojistik tarafından kendilerine tamamen uydurma bir biçimde doldurulmuş sözleşme süresi dolduğu için is akitlerinin feshedildiğini belirten fesih bildiriminin gerçekleri yansıtmadığını vurgulayan İlter, sendikaya üye oldukları için işten atıldıklarını ve işlerine geri dönme mücadelelerinin süreceğini belirtti.

İşten atılmak bu kadar ucuz ve kolay olmamalı

İlter sendikalaşma ve direnişe başlama sürecini şöyle anlattı:

Birleşik Metal-iş sendikasının örgütlü olduğu Paksan A.Ş. fabrikasında taşeron işçi olarak 2017 yılında iş’e başladım. İşe girdiğim andan itibaren haksızlığa maruz kaldığımızı anladım. İşe girerken bir kaç ay çalışır sendika üyesi olursun demelerinin de bir kandırmaca olduğu açıktı. Çünkü bir senelik işçiler hala düşük ücretle sendika hakkından mahrum çalışıyordu. Bir kaç ay taşeron işçileri olarak sendikal çalışma yürüttük el birliği ve fikir ortaklığına vardık ve iş kolumuzun değişmesi için bilir kişi istedik bilir kişi raporu gelmesi 6 ayı buldu.
2018 yılında Mart aynın 19’unda sendikaya üye olduk ve hemen bir gün sonra Birleşik Metal-İş sendikası tarafından üyeliğimiz kabul edildi.
Sendika üyelik sürecimizin ardından ay sonunu beklemeye başladık, ay sonu geldiğinde ücretlerin sendikalı işçi ücreti olarak yatmadığını gördük ve alacak davası için tüm taşeron işçileri birleşip avukat Deniz bey’e vekalet verdik
Alacak davası açıldı, ilk olarak araba bulucu süreci başladı.
Ara bulucu, avukatımız ve fabrika patron temsilcisi buluştular fakat fabrika patron temsilcisi sendika üyeliğimizi kabul etmedi.

31 temmuz günü işimize son verildiğini öğrendik.
Bir ağustos günü taşeron işçileri olarak kendi insiyatifimizi kullanarak kendi hakkımızı aramak için işten atılmanın böyle ucuz ve kolay olmadığını göstermek için iş yeri önünde kendimizden aldığımız güçle eyleme başlamış bulunuyoruz.

Direnisteyiz.org