ÖSO fidye için Afrin’de 30 kişiyi kaçırdı

Afrin’in Şiyê ilçesi Çeqela köyüne baskın düzenleyen Cephe El-Şemiye adlı selefi ÖSO grubu, kadınların da aralarında olduğu 30 köylüyü kaçırdı. 3 bin dolar fidye karşılığında 13 kişi serbest bırakılırken, 17 kişiden haber alınamıyor.

TSK himayesindeki ÖSO grupları, Afrin’de insanlık suçları işlemeye devam ediyor. Talan, gasp, adam kaçırma, fidye isteme, işkence, tecavüz, öldürme ile sürekli isimleri anılan selefi ÖSO gruplarından Cephe El-Şemiyê’nin 22 Temmuz’da Şiyê ilçesine bağlı Çeqela köyünden 30 sivili kaçırdığı aktarıldı.

Grubun kaçırdığı şahıs başına ailelerinden 3 bin dolar fidye istediği, fidyeyi veren 13 ailenin rehinelerinin bırakıldığı, ancak fidyeleri verilemeyen 17 kişiden ise haber alınamadığı belirtildi.

Kaçırmayı ve fidyeyi telefonla aktaran Ehmed Bekir ailesi, şunları söyledi:

“22 Temmuz’da sabah saatlerinde Cephe El-Şemiye grubu köyümüze baskın düzenledi ve her evden 1-2 kişiyi rehin aldı. Bunların arasında genç kızlarımız da var. Silahlı oldukları için kendimizi savunamadık. Köyden genç kadın, erkek ve yaşlılardan 30 kişiyi kaçırdılar. Kaçırdıktan 3 saat sonra telefonla arayıp kişi başına 3 bin dolar istediler. Fidyesi verilmeyeni öldüreceklerini söylediler.”

Kaçırılıp serbest bırakılan X. E. ise, “Gözlerimizi bağlayıp bizi arabalarla götürdüler. 1,5 saatlik yolculuktan sonra üzerimizdeki her şeyi alıp işkence yaptılar. Gözlerimizi yer altındaki bir yerde açtılar. Yarım saat sonra biri gelip ailelerimizin telefon numaralarını istedi. Sonra 5 kişi aralıksız işkence etmeye başladı” diye yaşadıklarını aktardı. X.E., kaçırılanlardan Heyder Hec Heyder Momed’in işkencede 2 elinin kırıldığını, diğerlerinin de ölüm ve tecavüz tehdidi altında olduklarını söyledi.

Serbest bırakılmayan ve hayatları tehlike altında olan kişilerin isimleri şöyle:

“Ebid El-Rihmen Xelîl Mustefa, Mihemed Xelîl Mustefa, Elî Daxlî Çûçik, Ednan Daxlî Çûçik, Mihemed Hesen Erselen, Ehmed Hesen Erselen, Hesen Enwer Usmen, Bêrem Ebdo Kalo, Bedriyê Ebid El-Rihmen Hesûn, Bêrem Heyder Xezo, Xelîl Tahêr Erselen, Ehmed Bekir Mihemed, Keça Ehmed Bekir Mihemed, Conik, Îdrîs Ehmed Mustefa, Xelîl Ehmed Mustefa, Heyder Hec Heyder Momed.”

Kaynak: Mezopotamya Ajansı