Osman Kavala’nın iddianamesi Gezi Direnişi üzerinden ‘tamamlandı’

Bir yılı aşkın süredir iddianamesi olmadan tutuklu bulunan Osman Kavala ile ilgili iddianame hazırlandı. Tutuklama gerekçesi olarak, Gezi Parkı’ndan başlayarak tüm ülkeye yayılan eylemlerin finansörü olduğu iddia edilmişti.

İddianame hazırlanmadan bir yıla yakın tutuklu kalması, uluslararası alanda da gündem olan Osman Kavala için, Gezi Direnişi üzerinden yüzlerce insana açılan soruşturmalarla iddianame hazırlanmasına hız verilmişti.

Saray rejimi, Suriye’deki gelişmeler, ekonomik krizin saklanamaz hale gelmesi, kendilerine karşı toplumsal mücadele dinamiklerinin direnme eğilimin devam ediyor olamsı gibi nedenlerle yönetmek de zorlandığı bir dönemde, Osman Kavala davası ile Gezi Direnişini de hedef tahtasına koymuştu.

Osman Kavala’nın da bulunduğu 16 kişi ile ilgili oluşturulan İddianamede tüm ‘şüphelilerin’ “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılması istendi.

İddianamede: Mücella Yapıcı, Mehmet Ali Alabora, Ayşe Pınar Alabora, Can Dündar, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, İnanç Ekmekçi, Memet Ali Alabora, Mine Özerden, Ali Hakan Altınay, Şerafettin Can Atalay ve Tayfun Kahraman’ın da isimleri var. 16 isim için de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

‘Türkiye Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs’

İddianamede yer alan isimler, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs, mala zarar verme, nitelikli mala zarar verme, tehlikeli maddelerin izinsiz bulundurulması veya el değiştirilmesi, ibadethanelere zarar verme, 6136 sayılı yasaya muhalefet, nitelikli yağma, nitelikli yaralama, 2863 saylı yasaya muhalefetle” suçlanıyor.

2011 yılı vurgusu

İddianame kapsamında 2013 yılındaki Gezi Parkı’da yaşananlar iktidarın dilinden  anlatılıyor.  İddianamede yer alan isimlerin, söz konusu olayları 2011 yılından itibaren yönlendirmeye ve başlatmaya çalıştıkları savunuluyor. İddianamede ‘kalkışma’ olarak yorumlanan Gezi Parkı eylemlerinin bu isimler tarafından finanse edildiği belirtiliyor ve bu isimlerin organizasyonun “tepe yönetiminde” oldukları savunuluyor.

İddianamede: Yiğit Aksakoğlu ve Osman Kavala’nın halen tutuklu bulunduğu hatırlatıldı ve “Ayşe Pınar Alabora, Can Dündar, Memet Ali Alabora, Gökçe Yılmaz Handan, Meltem Arıkan Hanzade, Hikmet Germiyanoğlu” hakkında da yakalama kararı bulunduğu vurgulandı.

Kavala ve Aksakoğlu dışındaki diğer şüphelilerin de tutuksuz şekilde yargılanacakları öğrenildi.

657 sayfadan oluşuyor

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianame 657 sayfadan ve 3 bölümden oluşuyor. İddianamede Açık Toplum Vakfı’nın eylemlerde rolü olduğu iddia ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da müştekiler arasında

İddianamede 746 da müşteki var. Müştekiler arasında dönemin bakanlar kurulu üyeleri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bulunuyor. Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri de Ocak ayında davaya müdahil olmuştu.