“Örgüt üyesi olduğunu söyle seni koğuşa alalım”

Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulduğu tek kişilik hücreden koğuşa alınması talebiyle 27 gündür açlık grevinde olan Zeynep Turan adlı tutuklu, bu talebine karşılık cezaevi müdürünün kendisine, “Örgüt üyesi olduğunu söyle, seni o koğuşa alayım” dediğini aktardı.

Adana’da yaşayan Zeynep Turan adlı bir yurttaş, “örgüte yardım ve yataklık” iddiasıyla yargılanıp 5 yıl 2 ay hapis cezası aldığı dava dosyasının Yargıtay tarafından onaylanması üzerine 28 Haziran günü tedavi için gittiği hastanede gözaltına alınıp tutuklandı. Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürülen Turan, tek hücreye konuldu.

Koğuşa alınması talebinin kabul edilmemesi nedeniyle açlık grevine başlayıp, 29 gündür bu eylemini sürdüren Turan için Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi avukatlarının girişimleri de sonuçsuz kaldı.

‘MÜDÜRÜN ODASINA GÖTÜRDÜLER’

Kendisi ile 17 Temmuz’da görüşen İHD’li avukatlara, koğuşa geçme talebinin cezaevi idaresince reddedilmesi üzerine açlık grevine başladığı aktaran Turan, daha cezaevi girişte siyasi tutukluların kaldığı bir koğuşa geçmek istediğini beyan etmesi üzerine cezaevi müdürünün odasına götürüldüğünü anlattı.

Turan, götürüldüğü cezaevi müdürünün odasında yaşananları ise şöyle aktardı: “Cezaevi müdürü bana hitaben; ‘Niye sen örgüt müsün ki? Örgüt üyesi olduğunu söyle, seni koğuşa alayım’ şeklinde söylemlerde bulundu. Tüm bu konuşmalar aynı zamanda kamera kaydına alındı. Ben buna karşın ise; ‘örgüt üyesi değilim, sadece dosyam nerede kalmamı gerektiriyorsa, o koğuşta kalmak istiyorum’ dedim. Bunun üzerine müdür sert bir şekilde çıkışarak; ‘Siz kimsiniz? Burada kuralları biz koyarız. Sizin kafanıza göre iş yapacak değiliz. Sen bize oraya geçme amacını söyle bakalım’ diyerek çıkıştı. Kamera kaydı altında bu şeyleri bana söyletmeye çalıştılar. Tüm ısrarlarıma rağmen siyasi koğuşa değil de bilmediğim A-9 diye adlandırılan başka bir koğuşa götürmek istediler. Ya A-9 koğuşuna geçersin ya da hücreye şeklinde dayatmada bulundular. Kabul etmemem üzerine ise, ‘Bunu hücreye götürün’ dediler ve o günden bu güne hücrede kalmaktayım.”

HER YER PİSLİK İÇİNDE

Sağlık sorunları yaşamasına rağmen sağlık kontrolünden geçirilmediğini söyleyen Turan, tutulduğu hücrede tahtakurusu, sivrisinek ve böceklerin bulunduğunu, bu nedenle vücudunda iltihaplı yaralar oluştuğunu belirtti.

Turan, “Yattığım yatak ıslak ve kan lekeleriyle dolu, pas içinde ve mikroplu bir halde. Kirden ve pislikten dolayı her yer tahtakurusu, böcek ve sivrisineklerle dolu. Ben de tüm bu kötü koşullardan ve dosyamda olmam gereken koğuşta olmadığımdan ötürü açlık grevi eylemine başladım. Dilekçe yazmama rağmen açlık grevinde olduğum için gerekli olan hiçbir şey tarafıma verilmedi. Aradan 6 gün geçtikten sonra yastık, sabun, şampuan ve yeni gelen eşyalarımı verdiler. Kötü koşullarım düzelene ve siyasi koğuşa geçene kadar süresiz açlık grevini süreceğim” dedi.

Müvekkili Turan’ın bu anlatımları üzerine avukatı Mehmet Turan cezaevi müdürü ile görüştü. Av. Turan, görüşmelerinde cezaevi müdürünün ‘Gelin kamera kayıtlarına bakalım. Kendisine böyle şeyler söylemedik’ diyerek kendilerini savundukları ifade etti. Bu iddiaları kurum yetkililerine yöneltmek için telefonla ulaşmaya çalıştığımız cezaevinin telefonlarına yanıt veren olmadı.

Kaynak: Mezopotamya