OPEC toplantısından petrol üretimini azaltma kararı çıktı

Avusturya'nın başkenti Viyana'da Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC üyesi olmayan ülkeler, petrol piyasalarındaki gelişmeleri görüşmek üzere 5. kez toplandı. Toplantının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Suudi Arabistan Petrol Bakanı Halid el-Falih (sol 2), Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak (solda), Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Enerji ve Sanayi Bakanı Suhail bin Muhammed el Mazrui (sağ 2), gazetecilerin sorularını yanıtladı. ( Aşkın Kıyağan - Anadolu Ajansı )

OPEC günlük petrol üretiminde kesintiye gidiyor. Petrol fiyatlarındaki artış gerekçesi ile 1.2 milyon varil daha az üretim yapılacak.

15 ülkenin katılımıyla Viyana’da yapılan iki günlük toplantının ardından yapılan açıklamada, petrol üretiminde kısıtlamanın 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacağı belirtildi. Birleşik Arap Emirlikleri Petrol Bakanı Suhail Muhammed el Mazrui, “OPEC üyesi ülkeler günlük 800 bin varil kesintiye gidecek. OPEC’te yer almayan ülkeler 400 bin varil kesinti yapacak” dedi. Mazrui, İran, Venezuela ve Libya’nın bu kesintilerden muaf tutulacağını söyledi.

OPEC kararında, petrol üretiminin azaltılmasının yanı sıra üretim kesintisinin 2019’un Ocak ayında başlayacağı ve ilk 6 ayında uygulanacağı bildirildi.

ABD, Rusya ve Suudi Arabistan’ın ham petrol üretimlerinin rekor seviyelere ulaşarak küresel petrol piyasasında arz fazlasının artması sonucu, dünya genelinde en yaygın kullanılan Brent türü ham petrolün varil fiyatı düşmüştü. 4 Ekim’de 86 dolar olan Brent türü ham petrolün varil fiyatı, yüzde 33 düşüşle 29 Kasım’da 57,5 dolara gerilemişti.

OPECve OPEC dışı petrol üreticileri, 2016’da petrol üretiminin günlük 1,8 milyon varil azaltılması kararı almıştı. Bu karardan geçen yıl mayıs ayında vazgeçilerek üretim artışına gidilmişti.

OPEC ülkeleri ve partnerleri dünya üzerindeki petrol üretimin yarısını sağlıyor. Katar, Ocak ayında OPEC’ten ayrılacağını duyurmuştu. Günde 656 bin varil ham petrol üreten Katar, OPEC’e 57 yıl önce üye olmuştu. Dünyanın en çok petrol üreten ülkesi olan Suudi Arabistan’ın önderliğinde Körfez ülkeleri, İran’la yakın ilişkileri nedeniyle Katar ile diplomatik ilişkilere son vermişti.