Öğrencilerin 16 Mart anmasına polis saldırısı

Üniveriste öğrencilerinin 16 Mart Beyazıt ve Halepçe katliamlarına ilişkin gerçekleştirdiği eyleme, polisin yürüyüşe izin vermeyerek  saldırısı ile gözaltılar yaşandı. 

16 Mart 1978’de İstanbul Üniversitesi Beyazıt kampüsü önünde gerçekleştirilen bombalı saldırıda 7 devrimci öğrenci ve yine 16 Mart 1988’de, Irak’ın Halepçe kentinde Kürt halkına karşı Irak devleti tarafından kimyasal bombalarla gerçekleştirilen saldırıda binlerce insan katledilmişti.

Devrimci öğrenciler,  İstanbul Üniversitesi Beyazıt kampüsü önünde her iki katliamın anıldığı bir eylem gerçekleştirdi. Eyleme, üniversite öğrencilerinin yanısıra, 41 yıl önce İstanbul Üniversitesi’nde öğrenci olan devrimcilerin ve ÇHD İstanbul Şube başkanı Gökmen Yeşil’in de konuşma yaptığı eylem, öğrencilerin hazırladığı basın metninin okunması ve sloganlarla ile devam etti.

Öğrenciler açıklama sonrası, tramvay durağına kadar yürüyüp eylemi sonladırmak istedi. Yürüyüşe geçildiğinde, polis önlerini keserek yürüyüşe izin vermedi. Polis saldırısı sonrası çok sayıda öğrenci gözaltına alındı.