Notre Dame Katedrali sözcüsü: Geriye hiçbir şey kalmayacak

Paris’teki Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangın sürerken, çatısının tamamının çöktüğü ve kulenin yıkıldığı açıklandı.

Fransa’nın başkenti Paris’te 850 yıllık tarihi Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangın devam ediyor.

Katedralin çatısının tamamının çöktüğü ve en büyük kulesinin yıkıldığı açıklandı.

Fransa İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yangında can kaybı ya da yaralanan olmadığını belirtirken, Notre Dame Katedrali’nin bir sözcüsü, tarihi yapının tamamının yandığını ifade ederk, ‘Geriye hiçbir şey kalmayacak” dedi.

Sosyal medya hesabından mesaj paylaşan Macron, “Notre Dame alevler içinde. Tüm ulus duygu yüklü. Düşüncelerim bütün Fransızlar ve Katolik dünyasıyla beraber. Tüm yurttaşlarımız gibi ben de parçamızın bu akşam yanmasından üzüntü duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

Sarı Yelekliler ile ilgili konuşmasını iptal eden Fransa Cumhurbaşkanı Macron, yangın bölgesine gitmek için yola çıktığı belirtilirken, Paris Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, yangın nedeniyle katedralden uzak durulması çağrısında bulunuldu.

Avrupa’da en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelen tarihi Notre Dame Katedrali’ndeki yangının renovasyon çalışmaların yapıldığı bölümde çıktığı açıklayan Paris İtfaiyesi yangını söndürmek için başlattığı çalışma sürerken, katedralin en yüksek kulesi olduğu belirtilen kulenin yıkılma görüntüleri sosyal medyada yayınlandı.

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Notre Dame Katedrali’ndeki yangını izlemek çok korkunç” derken uçan su tankerlerinin müdahale etmesini istedi.

Havadan müdahale edilmemesi merak konusu

Bu konuda sadece ABD Başkanı Trump değil tüm Fransa da, neden helikopterle müdahale edilmediğini merak ediyor.

Merak edilen sorunun yanıtını veren Le Monde’a göre, 6 ton su sıkma kapasitesine sahip Canadair helikopterleri müdahale ederse çevreye ve yapının kalanına zarar verebilir.

Fransa yasalarına göre her durumda müdahaleyi organize eden itfaiyecilerdir ve eğer helikopter müdahalesi kişilere ya da binalara zarar verirse Canadair pilotları sonuçlarında sorumlu tutuluyor.