Muradiye Şelalesi özelleştiriliyor

Van’ın ‘görünen yüzü’ olarak bilinen Muradiye Şelalesi belediyeye atanan kayyum tarafından 49 yıllığına bir şirkete devrediliyor. Ekoloji Hareketi üyesi Seher Kadir Ataşoğlu, doğa tahribatına son verilmesi çağrısı yaptı.

Jinnews’den Hikmet Tunç’un haberine göre Van’da doğal görüntüsüyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Muradiye Şelalesi, kayyum tarafından rekreasyon ve restorasyon çalışması adı altında bir şirkete devredildi. Şelalenin proje ile tekelleşeceğine dikkat çeken Ekoloji Hareketi üyesi Seher Kadir Ataşoğlu konuyu değerlendirdi. Şelale için “Kentin görünen yüzü” tabirini kullanan Seher Kadir, “İnci Kefali’nin dinlendiği, yumurtasını bıraktığı bir alan olması dışında şelalenin aktığı her yer yeşillik, ağacın, bitkinin fazla olduğu bir yer. Şu an rekreasyon için kayyım politikalarıyla, ilin bütün doğal kaynaklarını satmak için tahrip etmek için projeler üretiyorlar” dedi. Rekrasyon ve restorasyon çalışmalarının kısa bir süre önce Tarihi Peynirciler Çarşısı’nda bir cana mal olduğunu hatırlatan Seher Kadir, “Tarihi Peynirciler Çarşısı rekrasyon çalışmalarında, ‘tarihi dokusunu koruyacağız deyip’ tamamıyla yıktılar. Yıkım sırasında da önlem alınmadığı için küçük bir çocuğun hayatına mal oldu. Devasa paralar alıp işin içinden çıktılar” ifadelerini kullandı.

‘Su tekelleşecek!’

“Sadece peyzajı ve çevre düzenlemesi yapılıp geri çekilmeyle kalmayacak” diyen Seher Kadir, şirkete kiralanmasının ardından artık insanların ziyaret edip piknik yapabileceği bir yer olmayacağını vurguladı. Girişlerin ücretli hale geleceğini aktaran Seher Kadir, “Kültür Bakanlığı’nın ücret alma yetkisi var ama şu anda su satılmış durumda, su tekelleşmiş durumda. 49 yıllığına bir şirkete şelaleyi sattığınız zaman suyun üzerinde bir tekelleşme olacak” uyarısında bulundu. Edremit’te göl kıyısına yapılan “sahil projesini” hatırlatan Seher Kadir, “Kültür mirası orada yok oluyor. Siz bataklığı kuruttuktan, sazlıktaki canlıları öldürdükten sonra yaptığınız hizmetin hiçbir anlamı yok. Burada sadece birileri para kazansın diye hizmet verdiğinizi açıkça gösteriyorsunuz. Bizim korkumuz Muradiye Şelalesi’nin de aynı şekilde tahrip edileceği. Ekolojistler olarak bu doğa tahribatına bir an önce son verilmesini istiyoruz” çağrısında bulundu.