Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Performans sistemini uygulamayacağız

Eğitim sistemindeki projelerine dair konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimde yeni bir dönem başlatacaklarını iddia etti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitim sistemine dair açıklamalarda bulundu. Selçuk, “Gemi yürürken bir tadilat içinde olacağız”  vurgusu yaptı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, güdeme geldiği andan bu yana öğretmenlerin karşı çıktığıı performans sistemine dair de “Uygulamayacağız” açıklamasını yaparken sözleşmeli öğretmene sağlık özrü ataması geleceğini ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimde yeni bir dönem başlatacaklarını iddia ederek “Ben bakan olmaya değil, gören olmaya çalışacağım. Bizim önceliklerimiz dezavantajlı çocuklar ve öğretmenler önceliklerimiz olacak. Veriye dayalı bir politika üreteceğiz. Biz bir masanın üzerindeki tuzluğu değiştirerek ‘sistem değişti’ demeyeceğiz. Masayı yeniden inşa edeceğiz” dedi.

Bakan Selçuk’un açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

  •  2 ay içinde 3 yıllık bir program açıklayacağız. Öğretmenler için performans sistemini uygulamayacağız. Biz biraz çalışalım. Hemen yapmamızı isterseniz yine hata yaparız. Bu inanın 50 yıllık mesele. Bir kültür. Biz bu kültürü değiştirmek istiyoruz. Hiçbir öğrencimiz, hiçbir velimiz sürprizle karşılaşmayacak. Oyunun ortasında kurallar değişmeyecek.
  •  Çocuklar, günde 4-5 saatilerini sosyal medyada geçiriyor ve bizim bunu bir şekilde algılamamız gerek. Yasaklamaktan bahsetmiyorum. Eğitim sistemimizi bir öğrenme ve beceri sistemine dönüştürmek hedefimiz. Diploma temelli değil, vasıf temelli gideceğimizin işaretlerini göreceğiz.
  •  Biz nehrimizin yatağını açalım, açamazsak bu yeni çağın suyu bizi alıp götürecek. İşin yüzde 70’inin robotlar tarafından yapılacağı dönemi görmek zorundayız. ‘Bütün işi robotlar yapacaksa bizim çocuklarımız ne yapacak?’ diye düşünmek zorundayız. Biz ya gemimizi inşa ederiz, ya da selde sürükleniriz. Bütün arkadaşlarımızın katkısını bekliyorum.