MGK üyesi olmayan ‘Damat’ Berat Albayrak, toplantılara katılabilecek!

24 Haziran seçimleri ve OHAL dönemi sonrası yapılacak ilk MGK toplantısına davet edilmesi halinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da katılabilecek.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilan edilen, 2 yıl süreyle tam 7 kez uzatılarak devam ettirilen ve AKP tarafından hazırlanıp kabul edilen yasa taslağı ile kalıcılaştırılan OHAL’in kaldırılmasının ardından yapılacak ilk MGK’de gündemin “terörle mücadele” olacağı; MGK üyesi olmayan Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın da davet edilmesi halinde toplantılara katılabileceği öğrenildi.

Hürriyet’ten Erdinç Çelikkan’ın haberine göre; “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin ilk MGK toplantısında gündem, “terör ile mücadele” ve Suriye’deki gelişmeler olacak. Erdoğan’ın bu kapsamda Güney Afika’daki BRICS Zirvesi’nde bir araya geldiği Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yaptığı görüşmeye ilişkin MGK’ye bilgi vermesi bekleniyor.

Üye olmayan Albayrak da toplantılara katılabilecek

Toplantıda ABD’nin rahip Andrew Craig Brunson’ın yargılanmasına yönelik yaptırım açıklamaları da değerlendirilecek. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile yaptığı görüşmeye ilişkin kurula bilgi sunması planlanıyor. Toplantıya bu kapsamda MGK üyesi olmayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın da davet edilebileceği belirtiliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı ve Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak, “Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi” kapsamında çıkarılan Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile YAŞ üyesi de yapılmıştı.