Merkez Bankası’ndan ‘enflasyon’ değerlendirmesi: Enflasyondaki yükselişin temel nedeni döviz kuru

Merkez Bankası, Temmuz Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’nda ana harcama gruplarında yaşanan artışların temel nedeninin döviz kuru olduğunun altını çizdi, enflasyondaki yukarı yönlü seyrin devam edeceğini belirtti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Temmuz Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’nu açıkladı. TCMB, enflasyondaki yükselişin temel nedeninin döviz kuru olduğunu belirtti.

TCMB Temmuz ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’nda enflasyon artışına dair yapılan değerlendirmede şu ifadelere yer verildi:

Temmuz ayında tüketici fiyatları yüzde 0,55 oranında artmış ve yıllık enflasyon 0,46 puan yükselerek yüzde 15,85 olmuştur. Enflasyondaki yükselişe en belirgin katkı döviz kuru geçişkenliğinin yüksek olduğu temel mal grubundan gelmiştir. Bu kalemde alt gruplar geneline yayılan fiyat artışları izlenmiştir. Gıda fiyatlarının yıllık artış oranı hız kesmekle birlikte yüksek seyretmiştir. Turizm sektöründeki canlı seyir, bağlantılı gruplarda fiyat artışlarını desteklemektedir. Bu görünüm altında çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonları artarken ana eğilimleri yüksek seviyesini korumuştur.

“Enerji enflasyonundaki yukarı yönlü seyrin devam etmesi beklenmektedir”

Raporda, Türk Lirası’ndaki birikimli değer kaybının ithal içeriği yüksek olan enerji fiyatlarını büyük oranda etkilemeye devam ettiği kaydedildi. Temmuz ayında katı yakıtta yüzde 1,85, şebeke suyunda yüzde 1,47 ve doğalgazda yüzde 1,08’lik artış verilerini paylaşan TCMB enerji grubunda yıllık enflasyonun 0,50 puan artarak yüzde 17,49’a ulaştığını belirtti.

Üretici fiyatlarındaki yüksek fiyat artışında TL’nin değer kaybı belirleyici oldu

Üretici fiyatlarının Temmuz ayında yüzde 1,77 oranında arttığına dikkat çeken TCMB, üretici fiyatları üzerindeki maliyet baskısının güçlü seyrini koruduğunu belirtti.

TCMB tarafından üretici fiyatlarına dair yapılan değerlendirme şöyle:

Yurt içi üretici fiyatları Temmuz ayında yüzde 1,77 oranında artmış, yıllık enflasyon 1,29 puan yükselişle yüzde 25,00’e ulaşmıştır. Üretici fiyatlarında gözlenen ve alt gruplar geneline yayılan yüksek fiyat artışlarında Türk lirasındaki birikimli değer kaybı belirleyici olmuştur. İmalat sanayi yıllık enflasyonu bu dönemde 1,18 puan artışla yüzde 25,28’e yükselmiştir. Bu dönemde, petrol ve ana metal hariç imalat sanayi fiyatlarının mevsimsellikten arındırılmış ana eğilimi yüksek seviyesini korumuştur.

“Gıda fiyatlarının yıllık artış oranı yüksek seyretti”

Raporda gıda fiyatlarına dair yapılan değerlendirme şöyle:

Gıda fiyatlarının yıllık artış oranı hız kesmekle birlikte yüksek seyretmiştir. Turizm sektöründeki canlı seyir, bağlantılı gruplarda fiyat artışlarını desteklemektedir. Bu görünüm altında çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonları artarken ana eğilimleri yüksek seviyesini korumuştur.

Temmuz ayında tüketici fiyatları yüzde 0.55 oranında artmış ve yıllık enflasyon 0.46 puan yükselerek yüzde 15.85 olmuştur. Bu dönemde B ve C endekslerinin yıllık değişim oranları sırasıyla 0.43 ve 0.50 puan artarak yüzde 15.01 ve yüzde 15.10 olarak gerçekleşmiştir. Alt grupların yıllık tüketici enflasyonuna katkıları incelendiğinde, bir önceki aya göre, temel mal, gıda, enerji ve hizmet gruplarının katkılarında sırasıyla 0.26, 0.07, 0.06 ve 0.05 puan artış gözlenmiştir. Alkol-tütün grubunun katkısında ise önemli bir değişim gerçekleşmemiştir.

Raporun tamamı