Market işçilerinden ‘kasa kilitleme’ eylemi

İstanbul’da çalıştıkları market şirketleri tarafından hakları verilmeyerek işlerine son verilen ve aylardır mücadele eden işçiler bu kez ‘kasa kilitleme’ eylemi yaptı. İşlem yapılamayan kasalar kapandı, metrelerce kuyruk oluştu.

Real ve Uyum Market işçilerinin mücadelesi Nakliyat-İş sendikası öncülüğünde devam ediyor. Real işçilerinin direnişi bir yıla yaklaşırken Uyum market işçilerinin direnişi 1’nci ayını geride bıraktı. Eylemler, İstanbul’daki AVM’lerde Media Markt ve Migros Mağazalar önlerinde devam ediyor.

AVM içindeki eylemleri Valilikçe yasaklanan işçiler yeni eylem biçimleri ile bu yasağı delmeye devam ediyor. İşçiler, mağazalara girerek ‘kasa kilitleme’ eylemlerine başladılar.

EYLEME POLİS BARİKATI

Geçtiğimiz Pazar günü Ümraniye Meydan AVM önüne gelen işçiler, orada 5 otobüs çevik kuvvet, TOMA, çok sayıda sivil polis ve AVM’nin özel güvenlik ekibi tarafından karşılanırken AVM’deki Migros ve Media Markt mağaza önleri de bariyerlerle kapatıldı.

ATAŞEHİR MİGROS’TA KASALAR KİLİTLENDİ

İşçiler, aynı gün Migros Ataşehir Genel Müdürlüğü yanındaki Migros mağazasına gitti. Burada da polis barikatıyla karşılanan işçiler mağazaya ‘alışveriş yapmak’ için giriş yaptı.

Epeyce dolu alışveriş sepetleriyle kasaların önüne geldiklerinde işçiler için renkli bir alışveriş hikayesi, mağaza için kaçınılmaz bir kriz hikayesi oluştu. Kasiyerler işçilerin yapmış olduğu alışveriş işlemlerini yapmayarak kasalarını kapattılar.

İşçileri destekleyerek tepki veren kimi müşteriler Migros yönetimini protesto etti, işçilerin haklarının verilmesini istediler. Yarım saatten fazla içeride kalan işçiler alkışlarla mağaza dışına çıktı. Mağaza önünde sloganlar atarak eylemi sonlandırdılar.

“13 SENE ÇALIŞMANIN KARŞILIĞINDA HİÇBİR ŞEY VERMEDEN BİZİ KAPI DIŞARI ATTILAR”

Tazminatlarını alamadıkları için kasa kilitleme eylemi yaptıklarını söyleyen Hakan Özkan, “Bundan 4 ay önce İstanbul’un bütün mağazalarını kapattılar. İstanbul’da 1500 tane personel çıkarıldı. Hala tazminatlarımız ödenmedi ve ödenmiyor. Biz sendikaya başvurduk sendika çalışanları bize yardımcı oldu. Kasada çalışan personelle de irtibata geçtik. Kasa kilitleme eylemleri için buradayız” diye konuştu.

Eyleme katılan başka bir işçi ise, “Unlu mamullerdeydim. Ekmek üretiyorum. 13 sene çalıştık. 13 sene çalışmanın karşılığında hiçbir şey vermeden bizi kapı dışarı attılar. Yöneticiler olaya dahil olmadı, gelen giden yok” dedi.

‘YASAK ÇÖZÜM DEĞİL, İŞÇİLERİN HAKLARINI ÖDEYİN!’

Eylemde konuşan Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, AVM’lerde eylemlerin yasaklanmasının bu sorunun çözümü olmayacağını belirterek, “Çözüm Metro, Media Markt, Migro, Makro’nun işçilerin yasal haklarının ödenmesiyle çözülür. İşçiler haklarını alana kadarda Nakliyat-İş Sendikası olarak işçilerin mücadelesine sahip çıkmaya devam edecek” dedi.

Toplamı 3000’i bulan işçinin haklarının gasp edilmesine sessiz kalan icazetçi sendikacılık anlayışını da eleştiren Küçükosmanoğlu, “Kaç işçinin daha hakkının gasp edilmesini bekliyorsunuz, daha ne zamana kadar sessiz kalacaksınız” diye konuştu.

İşçi Gazetesi