Maltepe’deki sayımda başa sarılıyor

Maltepe’de AK Parti ve MHP’nin itirazlarıyla bir türlü ilerlemeyen sayım işlemi yine durdu. Eski CHP milletvekili Barış Yarkadaş, sayımı tamamlanan 400 sandığın tekrar sayılmasına karar verildiğini açıkladı. Böylece sayımı yapılacak sandık sayısı en az 576’ya yükseldi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin üzerinden iki hafta geçmesine karşın, AK Parti ve MHP’nin itirazları nedeniyle oy sayımı bitirilemedi. 39 ilçeden 38’inde geçersiz ve itiraz edilen sandıklarda sayım hafta içinde tamamlanmıştı.

1089 sandığın 913’ünün sayılmasının ardından, sayımlar AKP ve MHP’liler tarafından durdurulmuştu. Eski CHP milletvekili Barış Yarkadaş, AKP ve MHP’nin başvurusu üzerine sayımı tamamlanan 400 sandığın tekrar sayılmasına karar verildiğini aktardı. Bu durumda sayımı yapılacak sandık sayısı 576’ya yükseldi. Sandık kurulu da yeniden 12’den 2’ye düşürüldü. CHP karara itiraz etti.

Sayımın durdurulduğunu ilk açıklayan CHP’li Barış Yarkadaş oldu. Yarkadaş’ın sosyal medya paylaşımları şöyle:
”Maltepe’deki SAYIM DURDU. Çünkü; YSK’nın yazılı talimatına rağmen; memurlar, AKP ve MHP’li temsilciler tutanaklara imza atmıyor diye imza atmayacaklarını söylüyor. Oysa ki; YSK’ya göre hakimler ile CHP ve SP temsilcilerinin imzası yeterli. Maltepe Seçim Kurulu şu an toplantıda. AKP ve MHP, İlçe Seçim Kurulu’nun oluşturduğu son 10 sayım istasyonunun saydığı 300 sandığın yeniden sayılmasını istiyor. Bunun anlamı 800 sandığı geçen sayım işleminin yeniden 500’lere dönmesi… Oysa ki; engelleme olmasa sayım bu gece bitecek, yarın mazbata verilecekti.”

Oyların 5/6’sı yeniden sayılabilir!

CHP’den edinilen bilgiye göre Maltepe oylarının yeniden sayımıyla ilgili süreç şöyle işledi: Maltepe 1. ve 2. İlçe seçim kurulları, ayrı ayrı kurullar halinde toplandı. Her iki kurul oy çokluğu ile bugüne kadar terminallerde yapılan tüm sayımların iptaline, sadece ilçe seçim kurulları tarafından bizzat yapılan sayımların geçerli olduğuna ve yeniden sayımın yeni terminal kurulmadan ilçe seçim kurulları tarafından bizzat yapılmasına karar verdiler. Kararlar, hâkim ve CHP’li üyenin azlık oyuyla 5/2 oyçokluğu ile alındı. CHP itiraz etti. Bu durumda toplam oyların yaklaşık 5/6’sı ilçe seçim kurulu tarafından yeniden sayılacak.
İlçe seçim kurulu AK Parti, MHP, Saadet Partisi üyeleri ile iki memur üyenin oylarıyla bu kararları aldı. CHP, İlçe Seçim Kurulu kararlarının yazılmasının ardından YSK’ye itiraz edecek.

Kaftancıoğlu: İtirazımızı yapıyoruz

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, ”Hem oylar sayılsın deyip hem de süreci uzatanların takdirini İstanbul halkına bırakıyorum. Ne yaparlarsa yapsınlar baharın gelişini engelleyemeyecektir. Maltepe ilçe seçim kurulları YSK tarafından alınan terminal sayısı artırma kararını uygulamış olup yine YSK tarafından alınmış bir kararla artırılan sayım terminalleri iptal edilmiştir. Karara itirazımızı yapıyoruz. Sakin, sağduyulu ve kararlı bir şekilde süreci takip ediyoruz.”