Maden adası rant için kundaklandı mı?

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Maden Adası’nda çıkan orman yangınında yaklaşık 5 dönüm makilik alan tahrip oldu. Ayrıca Edremit ilçesinde geçtiğimiz hafta sonu bir günde 5 ayrı yerde çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin kısa sürede müdahalesi ile söndürüldü. Ayvalık halkı ve doğa ve çevre aktivistleri yangının rant amaçlı kundaklama sonucu gerçekleştiğin görüşünde. Geçtiğimiz Haziran ayında adada yangın çıkarma düzeneği tespit edilmişti.

Ayvalık ilçesinin 22 adasından en büyüğü olan Maden Adası’nda önceki gün saat 15.00 sıralarında henüz bilinemeyen bir nedenden dolayı yangın çıktı. Şiddetli rüzgârın da etkisiyle hızla yayınlan yangın güçlükle kontrol altına alındı. Yangına ilişkin açıklamada bulunan Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, çıkış nedeninin henüz belirlenemediğini söyleyerek şöyle konuştu: “Yangın tamamen kontrol altına alınmış durumda. Yangının ne kadar bir alanda etkili olduğu ise ekiplerimizin adaya çıkmasının ardından netlik kazanacak. Çok şükür ki yangın, zemin yangını şeklinde ilerlemiş. Şu an için yangınla ilgili herhangi bir olumsuz durum yok.”

Orman yangınından önce doğa yürüyüşü yapan çevre aktivisti ve Ayvalık’ta sosyal bilgiler öğretmenliği yapan Erhan Çiftçi, adada yangın çıkarmak üzere bir düzenek tespit ederek bunu sosyal medyada paylaşmıştı. Maden adasında yangının rant için çıkarılmış olabileceğini söyleyen Erhan Çiftçi yangının çıktığı bölgeye ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Yangın olduğu sırada ben Ayvalık’ta değildim ama haber kanallarından ya da gazeteci arkadaşların paylaşımlarından izledim. Bizim çok iyi bildiğimiz bir bölge, fundalık bir alan, içerisinde pek çok canlının yaşadığı bir alan ve üzücü bir durum.  Biz bu bölgede doğa yürüyüşleri yapıyoruz, ana karadan adalar arasında yürüyüp, maden adasına geçip orada doğa yürüyüşleri yapıyoruz. Muhteşem koylar var, orada yürüyoruz. Haziran ayında bu bölgeye gittiğimde yürürken fundalıklar arasında bir düzenekle karşılaştım. Bir çıtanın ucuna bir mercek bağlanmıştı, altına da bir gazete konmuştu, güneşin dik geldiği bir günde belki güneş ışınlarının o mercek etkisiyle gazeteyi tutuşturması ve bölgede yangın çıkması, yangın çıkarken de bölgede hiç kimsenin olmaması, faili meçhul olması planlanmış herhalde. Bu şekilde bir düzenekle karşılaştık.”

Yangın çıkarma düzeneği kurulmuş

“Maden adasının sırtları tepelerinde yangın düzeneği bulmuştuk”  ifadesini kullanan Çiftçi, “Şöyle bir düzenek, bir çıta var, çıtanın uzunluğu yaklaşık yarım metre dolayında. Bunun ucuna siyah elektrik bantları ile bir mercek bağlanmış ve bu düzenek toprağa dikilmiş, fundalıklara yaslanmış, yere bakıyor şekilde duruyordu. Tamda altında o günlerin gazetesi yani bir kaç gün öncesinin bir gazetesi vardı. Gazete serilmiş bir şekilde yani yere yatay olarak serilmiş şekildeydi. Gazete yerde duruyordu, düzenekte yatay olarak yaklaşık 50 cm üzerinde. Benim ilk aklıma gelen bu düzeneği bozmak oldu. Ben o bandı çıkarıp merceği yanıma aldım, çıtayı da orada bıraktım. Ama hemen Milli Parklar Şefliği’ne Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Şefliği’ne bu durumu haber verdik. Onlar da bölgeye gidip inceleme yaptıklarını söylediler bize. Onlar da şüphelendiler bu durumdan. Fotoğrafı da sosyal medyada her tarafta yayımlandı bu düzeneğin. Herkes fotoğrafa benzer yorumlar yaptı. Bunun tamamen yangın çıkarma amaçlı bir düzenek olduğunu söylediler” dedi.

“Ayvalık’ı ranta teslim etmeyeceğiz”

Son yangının da sabotaj olduğu iddiasında bulunan Çiftçi sözlerini şöyle sürdürüyor:  “Burası bir ada, normalde üzerinde insan yaşamayan bir ada. Sadece bizim gibi meraklılar, gezginler gidebilir ki bizler doğayı çok seven insanlarız. Ateş yakmaya ya da o bölgelerde hiç bir şekilde ataş yakılmasına izin vermeyiz. Bizim yapmayacağımız düşünülürse bu bölgeye başka kim gider, kötü niyetli kişiler gider. Herhangi bir kaza olma ihtimalide yok çünkü bu bölgede herhangi bir çoban yok ya da piknikçilerin gidebileceği bir yer değil. Çünkü denizden geçmek, yürüyerek geçmek gerekiyor. Göğüs hizasında denizden geçiyorsunuz. Bu nedenle herhangi bir kaza ihtimali de yok. Bir sigara izmariti uçmaz yani.  Bulduğum düzenek ve o bölgelerde yapılması planlanan, hayal edilen projelerle bağdaştırdığımızda bizim aklımıza sabotaj geliyor. Biz Ayvalık’ta yaşıyoruz ve Ayvalık çevresinde bu tür yangınlar çok sık çıkıyor. Geçen sene Cennet Koyu’nda yaşandı böyle büyük bir yangın. Ve insanlar ortalığı ayağa kaldırarak bu bölgenin yeniden ağaçlandırılmasını sağladı. Sanatçılar ve Orman Bakanı geldiler bölgeye, kendi elleriyle ağaç diktiler.  Biz Ayvalık’ın hiç bir bakir alanını hiç bir ekolojik alanını ranta teslim etmeyeceğiz. Bunun için mücadele edeceğiz.”

1 günde 5 yangın!

Ayrıca Edremit ilçesinde geçtiğimiz hafta sonu bir günde 5 ayrı yerde çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin kısa sürede müdahalesi ile söndürüldü. İlk yangın Ülkü yolu üzerinde çıktı. Çıkan kıyı yangınına Edremit İtfaiye Amirliğine bağlı Akçay müfreze ekipleri müdahale ederken, yangın büyümeden söndürüldü. Ardından ise Toki altı Sinekboğazı, Işık yolu mevkii ile Öğretmenevi civarında atılan sigara izmariti ya da cam kırıklarından çıktığı tahmin edilen kıyı yangınlarına ekipler kısa sürede müdahale etti. Bu yangınlar sonrası bir ihbarda şehir çöplüğünden geldi. Burada çıkan yangında büyümeden kontrol altına alınırken, soğutma çalışmalarının halen devam ettiği öğrenildi. Yetkililer, vatandaşları yangınlara karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

CHP yangınları Meclis’e taşımıştı

Öte yandan Ağustos 2017’de CHP Balıkesir Milletvekili ve Çevre Komisyonu Sözcüsü Mehmet Tüm, Ayvalık’ta Hakkıbey Yarımadası’nda Şeytan Sofrası’nın hemen altında çıkan yangında sabotaj ihtimalini Meclis gündemine taşıdı. CHP Balıkesir Milletvekili ve Çevre Komisyonu Sözcüsü Mehmet Tüm, Ayvalık’ta Hakkıbey Yarımadası’nda Şeytan Sofrası’nın hemen altında çıkan yangında sabotaj ihtimalini Meclis gündemine taşımıştı.

Direnisteyiz.org / Ercan Ayrancı