Madame Coco işçilerinden örgütlenme ve mücadeleye destek çağrısı

Madame Coco’nun çeşitli mağazalarında çalışan işçilerden oluşan Madame Coco İşyeri Komitesi, bir araya geldi. Geçen hafta yapılan açıklamaya çok geniş bir kesimden destek geldiğini açıklayan işçiler, müşterilere de mücadelelerine destek çağrısında bulundu. Madam Coco’nun çeşitli mağazalarında çalışan bir grup Madam Coco işçisi geçen hafta yaptıkları açıklamayla artık birbirleriyle iletişime geçtiklerini, yanyana gelerek haklarını aramaya başlayacaklarını ilan etmişti. 

Özellikle büyük kentlerde yaşayanların bu mağazayı yakından tanıdığı söylenen açıklamada işçiler müşterileri “her zaman güler yüzle” karşıladıklarını ancak aslında hiç de gülecek hallerinin olmadığını söylüyorlar.  “Madame Coco mağazalarının sıcak ve samimi ortamının arka yüzünde günler geceler boyu çalışmak zorunda kalıp, fazla mesai ücretlerini dahi alamayan, mobbing ve baskıyla karşı karşıya kalan, uzun çalışma saatlerinde neredeyse hiç mola kullanamayan, öğle yemeğini dahi beş dakikada yemek zorunda kalan işçiler, yani bizler varız” denilen açıklamada, çalışanların büyük çoğunluğunun asgari ücrete mahkum edildiği,  üstelik müşterilerin mağazada dolaşırken yanlışlıkla kırdığı ürünlerin parası bile işçilerden kesildiği söylendi.

İşçiler yaptıkları açıklamada maliyetli oluyor diye mağazalara alarm dahi konulmadığı, çalınan ve sayımda eksik çıkan ürünlerin de parasının kendilerine ödetildiğini belirtiyorlar.

Açıklamada bundan sonra farklı mağazalarda çalışan Madam Coco işçilerinin bundan sonra yan yana gelme kararı aldığının altı çizilirken şöyle denildi:

“Bunca sorun vardı da, bu güne kadar neden sustunuz” diye sorabilirsiniz. Çünkü tek başımıza bulabildiğimiz çözüm, işi bırakmak oldu. Pek çok arkadaşımız bu yoğun iş yükü ve ödenmeyen hakları nedeniyle işi bıraktı, başka yerlerde işe girdi. Bizler ise istifa edip gitmeyeceğiz. Bunun yerine bir araya geldik ve hakkımızı arıyoruz.

Büyük bir fabrikanın işçileri değiliz. Her bir mağazada sadece birkaç kişi çalışıyoruz. Yaşanan sorunlara karşı sadece bir mağazanın çalışanları olarak sesimizi çıkarsak, açık ki ya kovulur ya rotasyon adı altında sürgün edilir ya da istifaya zorlanırız. Yönetim de buna güveniyor ve hukuk dışı pek çok uygulamayla karşı karşıya kalıyoruz. Zannediyorlar ki, bunca mağazada çalışan işçiler olarak birbirimizi bulamayız, sorunlarımızı konuşamayız. Zannediyorlar ki, hepimiz birbirimizi rakip görüyoruz, bir araya gelemeyiz, hakkımızı ortak biçimde arayamayız.

Yanılıyorlar. Tek başına sorunları çözemeyeceğinin bilincinde olan Madame Coco işçileri artık yan yana geliyor. Çünkü artık bu çalışma koşulları canımıza yetti. Bizler pek çok mağazadan Madame Coco çalışanları bir araya geldik ve yasal haklarımızı talep ediyoruz. Aynı sorunları yaşayan Madame Coco işçisi diğer arkadaşlarımıza sesleniyoruz. Bizler mağazalarda yaşananları teşhir etmeye ve bir arada durmaya devam edeceğiz. Sizler de Patronların Ensesindeyiz Ağı üzerinden (iletisim@patronlarinensesindeyiz.org) bizimle irtibata geçebilirsiniz. Unutmayın ki, birlikte güçlüyüz ve ancak birlikte hareket ederek kazanabiliriz.”

Madame Coco Komitesi: Örgütlenmeyi sürdürüyoruz

Madame Coco’nun çeşitli mağazalarında çalışan işçilerden oluşan Madame Coco İşyeri Komitesi, bir araya geldi. Patronların Ensesindeyiz Ağı altında toplanan Komite, yaptığı toplantıda, geçen hafta yayımlanan açıklamanın etkilerini değerlendirdi, işbölümünü ve önümüzdeki haftalarda yapılacaklara ilişkin planlamaları netleştirdi.

Geçen hafta yaptıkları açıklamaya çok geniş bir kesimden destek gelmesinin sevindirici olduğunu belirten komite üyeleri, toplantının ardından kısa bir çağrı metni yayımladı.

Destek veren herkese teşekkür ediyor, örgütlenmeyi sürdürüyoruz” başlıklı açıklamanın tamamı şöyle:

“Madame Coco’nun çeşitli mağazalarında çalışan işçiler olarak bir araya geldiğimizi ve ağır çalışma koşullarına karşı bir mücadele başlattığımızı geçen hafta yayımladığımız açıklamayla duyurmuştuk. Yaptığımız açıklama, hafta boyunca binlerce paylaşıma konu oldu, bir o kadar destekleyici mesaj aldık. Patronların Ensesindeyiz Ağı ile iletişime geçen pek çok arkadaşımız oldu. Mağazalara gelip, bizlere destek verdiğini söyleyen müşterilerle karşılaştık. Öncelikle açıklamamızın yayılmasını sağlayan, mesajlarıyla, mağazalara gelerek bize destek verdiğini ileten herkese, Madame Coco İşyeri Komitesi olarak çok teşekkür ediyoruz.

Madame Coco çalışanları mağaza mağaza örgütlenmeye devam ediyor. Çalışma arkadaşlarımızın ilgisi sevindirici düzeyde.

Bu hafta yaptığımız toplantıda, öncelikli taleplerimizi oluşturmaya başladık. Önümüzdeki haftalarda, bu talepleri sizlerle paylaşacağız.

Çalışma koşullarımıza ilişkin yaptığımız açıklamaya destek veren herkese tekrar teşekkür ediyoruz. Bizler bu koşullara rağmen istifa etmiyoruz. Çünkü biliyoruz ki, bizim yerimize işe girecek her arkadaşımız da aynı koşullara mahkum edilecek. İstifa etmek yerine, “gelin, birlikte koşulları düzeltelim” diyoruz.

O nedenle çağrımızı yineliyoruz. Madame Coco çalışanı arkadaşlar, Patronların Ensesindeyiz Ağı üzerinden bizimle iletişime geçmeye devam edin.

Madame Coco müşterilerine de çağrımız var… Bizler mağazalardayız ve desteğinizi bekliyoruz.

Madame Coco İşyeri Komitesi

Kaynak: SOL Haber