Liseliler Değil İşkenceciler Yargılansın: Liselilere açılan dava 14 Mart’a ertelendi

Haziran ayında Kadıköy’de gözaltına alınan, sokakta ve gözaltında işkence gören ve haklarında dava açılan liselilerden 18 yaşını doldurmuş olan 14’ünün davası bugün Kartal’daki Anadolu Adliyesi’nde görüldü. Dava, 14 Mart’a ertelendi.

8 Haziran 2018 günü Kadıköy’de “Karneler Sizin Gelecek Bizim” diyen liselilerin eylemine polis saldırmış, liseliler işkence ile gözaltına alınmış ve gözaltında işkence artarak sürmüştü. Gözaltına alınan 22 liselinin 18 yaşından küçük 8’ine ve 18 yaşını doldurmuş olan 14’üne ayrı davalar açılmıştı.

18 yaş altı liselilerin 25 Aralık’ta görülen duruşması öncesi, 23 Aralık Pazar günü Kadıköy’de işkenceciler yerine kendilerine dava açılmasını teşhir ederek davaya çağrı çalışması yapan liseli devrimciler bir kez daha polis saldırısı ile gözaltına alınmış, gözaltına alınan 10 liseli bir kez daha gözaltında darp edilmişti.

Duruşma öncesi liseli gençlik örgütlerinden açıklama

18 yaşını doldurmuş olan 14 liseliye açılan davanın duruşması bugün Kartal’daki Anadolu Adliyesi’nde görüldü. 19. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma öncesi liseli gençlik örgütleri tarafından gerçekleştiren basın açıklamasında, “Bugün asıl yargılanması gereken, milyonlarca liseliyi, genci geleceksizliğe mahkum eden, sömüren katleden bu düzen ve bizlere saatlerce işkence yapan işkencecilerdir” denildi.

“Sesimizi kısmak istiyorlarsa eğer, yapacağımız en önemli şey sesimizi yükseltmek; bizi diz çöktürmek istiyorlarsa eğer, dimdik ayakta durmak yapabileceğimiz tek şeydir” diyen liseli gençlik örgütleri, herkesi bu davayı sahiplenmeye çağırdı.

Basın açıklamasının tamamı;

“Bizler liseli gençlik örgütleri olarak 8 Haziran 2018 tarihinde Kadıköy Süreyya operası önünde karne karşıtı bir yürüyüş düzenlemek istedik. Bizleri, dört duvar arasına hapsettikleri eğitim sistemi ile gerçek yaşamın sınıflara, sınavlara sığdırılmaya çalışıldığını haykırmak için sokaktaydık. Bu eğitim sisteminin teslimiyetin, boyun eğişin, yok oluşun, köleliğin sistemi olduğunu haykırmak için sokaktaydık. Onların eğitim politikalarını reddettiğimizi haykırmak için sokaktaydık, bizleri sömüren, bizleri tüketmeye, robotlaştırmaya, tek tipleştirmeye çalışanlara karşı “karneler sizin gelecek bizim” diye haykırmak için sokaktaydık ve bunları haykırdığımız için polis azgınca bir saldırı ile karşılık vererek 22 kişi işkence ile göz altına alındık. Araç içerisinde saatlerce işkence gördük kafamız yarıldı, kolumuz kırıldı. Yaptıkları işkencelerle bizleri susturamayanlar şimdide açtıkları mahkemeler ile bizleri susturmak, sindirmek istiyor.
Bizlere açılan bu dava tek başına karne eyleminde gözaltına alınanlara yönelik değildir. Bugün okulda, sokakta, stajda geleceği çalınan, sömürülen, milyonlarca liselinin geleceğine sahip çıkma hakkının yargılanmasıdır.
Bu dava, bu düzen tarafından yaratılan tüm sorunlara karşı çıkarılacak en ufak sese dahi azgınca saldırılacağının bir ispatıdır. Bugün asıl yargılanması gereken, milyonlarca liseliyi, genci geleceksizliğe mahkum eden, sömüren katleden bu düzen ve bizlere saatlerce işkence yapan işkencecilerdir.
Üstümüze gelen bu baskı dalgasına karşın ve bu dalganın var olduğu koşullarda da yürümekten başka seçeneğimiz yok. Sesimizi kısmak istiyorlarsa eğer, yapacağımız en önemli şey sesimizi yükseltmek; bizi diz çöktürmek istiyorlarsa eğer, dimdik ayakta durmak yapabileceğimiz tek şeydir. Bugüne dek hiçbir baskı yasası, tarihin akışını geriye çeviremedi; hiçbir baskı biz devrimcileri teslim alamadı ve alamayacaktır!
Bizler bu sistem tarafından her türlü baskıya, şiddete karşı mücadele edenleriz, bencilliğe karşı olan, paylaşmayı savunanlarız. Bizler, korkunun egemenliğini tanımayanlar, bu egemenliğin yıkılması için cesaretle kavgaya atılanlarız, Örgütlenme mücadelesinin özgürleşme mücadelesi olduğunu bilerek eyleme geçenleriz, Şimdide açılan dava ile bizleri susturmak, yıldırmak isteyenlere karşı; geleceğimize sahip çıktığımızı söylüyoruz. Ne yapılan işkenceler, nede açılan davalar bizleri gelecek kavgasından alıkoyamayacak. Liseli gençlik örgütleri olarak herkesi bu davayı sahiplenmeye çağırıyoruz.
Liseliler Değil İşkenceciler Yargılansın!”

18 yaş altı liselilerin davası 29 Ocak’ta

Dava, 14 Mart’a ertelendi. 18 yaş altı liselilere açılan ve 25 Aralık’ta duruşması görülen dava ise 29 Ocak’a ertelenmişti.

direnisteyiz.org