Leyla Güven’in açlık grevinin 100. Gününde Diyarbakır ve İstanbul’da açıklamalar yapıldı

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 70

 

HDP’nin “100’üncü gününde Leyla’ya, tecridi kırmaya” sloganıyla 15 kentten başlattığı yürüyüş milletvekillerinin, 15 Şubat Cuma günü, Leyla Güven’in evinin bulunduğu caddede açıklama yapmasıyla tamamlandı.

DTK, HDK, HDP ve DBP eşbaşkanları, İstanbul’da gerçekleştirdikleri basın toplantısında, Leyla Güven’in eyleminin taleplerinde birleşme çağrısı yaptı.

Leyla Güven’e destek için 15 ilden HDP’li milletvekillerinin başlattığı yürüyüş gerginliğe neden oldu. Leyla Güven’in evinin bulunduğu cadde trafiğe kapatıldı. HDP’li milletvekillerinin kente girdiği 4 noktada önlemler alındı ve vekillerin Leyla Güven’in evine yapmak istediği yürüyüş Diyarbakır Valisi’nin talimatı doğrultusunda polis tarafından engellendi.

Diyarbakır milletvekili Sabiha Aydeniz’in de aralarında bulunduğu milletvekili grubu yürümekte ısrar edince arbede çıktı. Polisin müdahale ettiği Saliha Aydeniz yere düştü ve yakındaki bir özel hastanede tedavi gördü. Diyarbakır milletvekili Remziye Tosun’un ise bir polis tarafından tekmelendiği bildirildi. Milletvekilleri ile polis yetkilileri arasında yapılan görüşmelerin ardından, milletvekillerinin araçlarıyla Leyla Güven’in evine gitmesine izin verildi.

Polis, Leyla Güven’in evinin önünde açıklama yapmak isteyen milletvekilleri ile gazeteciler arasında barikat kurdu. Gazetecilerin bu barikata tepki göstererek çekim yapmaması üzerine polis aradan çekildi.

HDP Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, basın açıklaması yaptı. Taşdemir’in yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Tecrit dediğimiz olgu sadece Sayın Öcalan’a uygulanan bir durum olmaktan çıkıp özellikle 2015 yılında barış ve müzakere süreci sonlandırıldıktan sonra bütün topluma uygulanan bir iktidar pratiğine dönüşmüştür. Çünkü bu ülkede savaş ve çatışmayı sürekli büyüten iktidar şunu iyi bilmektedir: Konuşan bir Öcalan çözümün ve barışın yolunu açan bir Öcalan’dır! Susturulan bir Öcalan, derinleşen bir çözümsüzlüktür, savaş, eşitsizlik ve yükselen faşizmdir! Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması demek ülkede çözümün ve barışın tekrar gündemleşmesi demektir. Tecrit uygulamasının bitirilmesi, dolayısıyla demokratik bir çözümün önünün açılması için Leyla Güven yoldaşımızın başlattığı açlık grevi, dalga dalga yayılarak onlarca cezaevinde, Hewlêr, Galler ve Strazbourg’ta yüzlerce açlık grevi direnişçisi yoldaşımızın katılımıyla devam etmektedir. Unutulmamalıdır ki tecrit kırılmadan bu ülkenin nefes alması mümkün değildir. Kazananlar kendi bekaları için ülkeyi çatışmaya, yoksulluğa ve eşitsizliğe mahkûm edenler değil demokrasi ve barış yolunda bir adım geri atmayan ve inatla direnen halklarımız olacaktır.”

DTK, HDK, DBP ve HDP eşbaşkanlarından ortak açıklama: Tecrit altında olan, barıştır, özgürlüklerdir, demokrasidir…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in başlattığı açlık grevi eylemi 100’üncü gününde. Bu kapsamda DTK, Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP)  ve HDP İstanbul Taksim’de bulunan bir otelde basın toplantısı düzenledi. ” Leyla Güven’in açlık grevi eyleminin 100. gününün aynı zamanda Kürt halk önderi Sayın Öcalan’ın, uluslararası bir komplo ile tutuklanmasının 20. yıldönümü ile çakışması”nın vurgulandığı basın toplantısında,İmralı Adasından Türkiye ve Ortadoğu halklarının özgürlüğü için yayılan fikirleri engellenmek amacyla ağır bir tecridin uygulandığı ifade edildi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan “Sayın Öcalan’ın çok önemli tespit ve çözümlemeleri vardır. Buna tanıklık ettiğimiz dönemlerde oldu. 2013-2015 yılları arasında heyetlerin devletin bilgisi dahilinde yaptığı görüşmeler sürecinde çok önemli görüşmeler oldu. 5 Nisan 2015’te çözüm sürecinin bitirilmesi ve Sayın Öcalan’ın ağırlaştırılmış bir tecrit ile karşı karşıya kalmasına birlikte tanıklık ettik” dedi.

‘Hükmetin durumdan haberi var’

“Hükümetle görüşme yaptınız mı?” sorusuna yanıt veren Buldan, “Hükümet ile herhangi bir görüşme yapma ihtiyacı duymuyoruz. Görüşmeden öncede onların devreye girmesi gerekiyor. Biz her yerde konunun önemine dair açıklamalar yapıyoruz. Hükümetin durumdan haberi var” diye yanıt verdi.