Leyla Güven’e destek açlık grevi yapılan HDP Urfa binasına polis baskını: 40’a yakın gözaltı

31 Ocak’tan bu yana tutuklu bulunan ve 30 gündür açlık grevinde olan DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e destek için açlık grevi yapılan HDP Urfa il binasına yapılan baskında 40’a yakın kişi gözaltına alındı.

31 Ocak’tan bu yana tutuklu bulunan ve 7 Kasım’da görülen son duruşmasında Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kalkması için süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladığını açıklayan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’e destek için 3 günlük açlık grevinin başlatıldığı HDP Urfa il binasına dün polis baskını düzenlendi. Çok sayıda polis ekibinin katılımıyla düzenlenen operasyonda, 40’a yakın kişi gözaltına alındı ve il binasında arama yapıldı.

Gözaltına alınanlardan ismi öğrenilenler; Servet Kılıç, Rojda Binici, HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü’nün danışmanı Faruk Badıllı.

Vekil Ayşe Sürücü ve parti yöneticileri yerlerde sürüklendi

Baskın sırasında il binasında bulunan HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, parti yöneticilerin ve kendisinin polisler tarafından yerlerde sürüklenerek dışarı çıkarılmak istendiğini belirtti ve “tam bir hukuksuzluk yaşanıyor” dedi.

Leyla Güven’e destek açıklaması

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in hapishanedeki açlık grevi eylemi 30. gününde.

HDP, DBP, DTK, TJA, Barış Anneleri İnisiyatifi ve TUHAD-DER, dün açlık grevi eyleminin 29 gününü geride bırakan HDP milletvekili Leyla Güven’e destek vermek üzere ortak açıklama yaptı. HDP Diyarbakır İl Örgütü’ndeki Vedat Aydın Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, eylem kritik aşamaya gelmeden, Güven’in taleplerinin karşılanmasını istedi.