‘Leyla Güven Haklıdır, Tecrit Kalkmalıdır İnisiyatifi’ nden Leyla Güven’e ziyaret

18 Şubat Pazartesi günü kuruluşunu bir basın toplantısı ile duyuran İnsiyatif, 22 Şubat Cuma günü, açlık grevinin 107. gününde Leyla Güven’i ziyaret etti. Ziyaret sonrası heyet, sitenin içinde açıklama yapmak istedi. Site bahçesine TOMA ve çevik kuvvet konuşlandı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in sürdürdüğü açlık grevi eylemi 108’inci gününde devam ediyor. Ciddi sağlık sorunları yaşayan Güven’e destek ziyaretleri sürüyor. ‘Leyla Güven Haklıdır, Tecrit Kalkmalıdır İnisiyatifi’, 22 Şubat Cuma günü, Güven’in Bağlar ilçesi, Bağcılar Mahallesinde bulunan evine giderek ziyarette bulundu. Heyet, ziyaretin ardından Güven’in evinin bulunduğu site içinde açıklama yapacaktı.

Toplu halde açıklama yapmak yasak

Güven’in evinin bulunduğu site dışında TOMA ve zırhlı araç bekletiliyordu. Site içinde yapılan açıklamaya genellikle izin veriliyordu. Ancak bu defa farklı bir durum yaşandı. Heyet Güven’nin evinin bulunduğu apartmanın çıkışında açıklama yapacağı sırada, TOMA ve ellerinde kalkanlar olan çevik kuvvet ekibi site içine girdi. Polis ile heyet arasında açıklama üzerine tartışma başladı. Site içinde toplu halde açıklama yapılmasının yasak olduğunu söyleyen polis,  “Milletvekili bireysel olarak açıklama yapabilir. Toplu halde açıklama yapamazsınız” diyerek açıklamaya izin vermeyeceklerini söyledi.

Polis heyette olanların araçlarda durmasını istedi

Polisin bu tutumuna tepki gösteren HDP Muş milletvekil ve HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, “Destek ziyaretinde bulundum. Bunun gerekçesini açıklayacağım” diyerek basını bilgilendireceğini söyledi. Bunun ardından polis, “Siz bireysel yapabilirsiniz. Siz bireysel röportaj verebilirsiniz. Bakın burada 10 kişi var. Diğerleri araçların içinde bekleyebilir. Toplu halde açıklama yapılmasına ve toplu görüntü verilmesine izin veremem” dedi.

Bu yasağın kabul edilemeyeceğini söyleyen Koçyiğit, “Arkadaşlar benimle beraber. Benim aracımla geldiler buraya. Açıklamayı ben yapacağım, arkadaşlarımda duracak. Ayrıca açıklama toplu değil. Ben bilgilendirme yapacağım. Bu apartmanın bahçesinde bekleyen insanlar. Bu insanlar bir şey yapmıyor. Bunu neden yasaklıyorsunuz” diyerek açıklama yapacağını söyledi.

Koçyiğit Leyla güven’in mesajını paylaştı

Yaşanan müzakerenin ardından HDK Eşsözcüsü Koçyiğit, Güven’in evinin önünde bekleyen gazetecilere açıklama yaptı. Leyla Güven’in oldukça yorgun olduğunu, konuşmakta güçlük çektiğini aktaran Koçyiğit, “Leyla arkadaşımız, Türkiye halklarının bir arada yaşama iradesi için açlık grevini yaptığını, Türkiye’de 12 Eylülü aşan uygulamaların kırması için İmralı tecridinin kaldırılması gerektiğini söyledi” diyerek, Güven’in taleplerinde haklı olduğunu söyledi.

“Bu çığlığa kulak verin”

Güven’in kendilerine, “Ölmek için değil, yaşamak ve yaşatmak için açlık grevindeyiz. Temel amacımız budur. Kolay kolay ölmeyeceğiz. Mücadelemiz bu ülkenin özgürlüğü içindir” dediğini ifade eden Koçyiğit, şunları söyledi: “ Bu ülkedeki kendini sorumlu hisseden herkese çağrıda bulunuyoruz. Gelin Leyla Güven’in yanında duralım. Gelin bu çığlığı duyuralım, hakikatin sesi olalım. Doğru, haklı ve meşru bir talebin yerine gelmesi için her birimiz elimizi taşın altına koyalım.

Hükümete “yasalara uyun” çağrısı

Hükumete de daha fazla bu hukuksuz uygulamayı sürdürmeme çağrısında bulunuyoruz. Bir kez daha hükumete, devlete, adalet bakanlığına yasalarınıza uyun çağrısında bulunuyoruz.  Cezaevlerindeki açlık grevleri gün geçtikçe ilerlediğini, her an istemediğimiz sağlık sorunları ile karşılaşacağımızı, yaşam riski ile karşılaşacağımızı ifade etmek istiyoruz. Dün Van’da cezaevinden hastaneye nakil de oldu. Cezaevlerinden tabutların çıktığı, yaşamın yok olduğu bir yerde hiçbirimiz kendimizi özgür hissetmeyeceğiz. Bu ülke çok daha büyük bir karanlığa doğru sürüklenecektir. Bunu engellemek hepimizin elinde. Hep beraber yan yana durursak ölümleri engelleyebiliriz. Yaşamak ve yaşatmak bizim temel amacımızdır.”

Kaynak: Artı Gerçek