Leyla Güven açlık grevinin 98. gününde hastaneye yatırıldı, tedaviyi reddetti, evine döndü

Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevi eylemi yapan DTK Eş Başkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven, fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Tedaviyi reddeden ve açlık grevini sürdüreceğini söyleyen Güven, evine geri döndü.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Uluslararası Barış Delegasyonu üyeleri geldikleri Diyarbakır’da Leyla Güven’i evinde ziyaret etti. Delegasyon üyeleri, ziyaretin ardından sitenin bahçesinde açıklama yapacağı sırada Güven’in fenalaştığı belirtildi. Göğüs ağrılarının olduğu belirtilen Güven sağlık ekipleri tarafından Urfa yolu üzerindeki özel bir hastaneye kaldırıldı.

Sabiha Temizan: “Lütfen ölmesine izin vermeyin”

Güven’in kızı Sabiha Temizkan, Tiwtter’dan yaptığı paylaşımda “Annem Leyla Güven açlık grevinin 98. gününde fenalaştı. Hastanedeyiz, müdahaleyi kabul etmiyor. Şu anda yoğun bakımda ve sadece kalp ritmini takip edebiliyorlar. Annem ağır durumuna rağmen eve gitmek istediğini söylüyor. Lütfen ölmesine izin vermeyin! Lütfen!” ifadelerini kullandı.

Arslan: “Tecrit bir an önce sonlandırılmalı”

DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan hastane önünde yaptığı basın açıklamasında, Güven’in gözlem altında kalmayı kabul etmediğini ve Israrla evine gitmek istediğini aktardı. Tecridin kaldırılması çağrısı yapan Arslan, “Yarın bir gün açlık grevi eylemcilerinden duymasını istemediğimiz bir haberin gelmesi, halkların ortak yaşam alanını zedeleytecektir” dedi.

Arslan açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Güven, gugün saat 15.30 sıralarında bir anda rahatsızlanarak kendinden geçti. Bunun üzerine yanında bulunan arkadaşlarımız acil olarak Leyla Güven arkadaşımızı hastaneye getirdi. Bu gözlem sırasında Leyla arkadaşımız yürütmek istediği ve sürdürdüğü açlık grevi eylemini Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılmadan sonlandırmayacağını, tedaviyi hiçbir şekilde kabul etmeyeceğini müdahale etmek isteyen doktorlara aktararak, paylaşarak, bu konuda kendi beyanı üzerine imzasını atarak yapılmak istenen müdahaleyi engelledi. Şu an Leyla Güven arkadaşımız hastanede bulunmaktan dahi rahatsız olduğunu, Sayın Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılmadan bu açlık grevini sonuna kadar sürdüreceğini ifade etmiştir. Bundan dolayı da hastanede bulunmak istemiyor. Gözlem altında kalmayı kabul etmiyor. Israrla evine gitmek istiyor. Biz de hem kamuoyunu hem halkımızı hem de bu konuda yetkili olan tüm çevreleri, Sayın Öcalan üzerinde sürdürülen insanlık dışı tecridin bir an evvel sonlandırılarak bu tecridin halklarımızın bir arada kalma noktasını zedelemeden bitirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yarın bir gün açlık grevi eylemcilerinden duymasını istemediğimiz bir haberin gelmesi Türkiye’deki halkların ortak yaşam alanını zedeleyecektir.

Kaynak: Mezopotomya Ajansı-Evrensel