Lavrov: ABD, Venezuela’da askeri maceraya atılma kararı alabilir

Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodríguez ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Lavrov’a ABD’nin Venezuela’ya doğrudan askeri müdahalede bulunmasını mümkün görüp görmediği soruldu.

ABD’nin Venezuela’da askeri maceraya atılma kararı alabileceğini söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Washington’ın Venezüella’ya komşu ülkelere silah gönderme planı yaptığını vurguladı.

Lavrov, “Mevcut ABD yönetiminin yaklaşımlarını düşününce, her şey mümkün. Beyaz Saray’ın uluslararası hukukun tüm normlarını bir kez daha çiğneyecek eylemlerde bulunma kararı almasını ihtimal dışı tutmuyorum” dedi.

‘Venezuela’nın komşularına Doğu Avrupa ülkesinden silah gönderilecek’

ABD’nin bir Doğu Avrupa ülkesinden güdümlü hava savunma füzeleri (MANPAD) ile çeşitli silahlar alıp Venezuela’ya komşu ülkelere göndermeyi planladığını kaydeden Lavrov, sevkiyatın eski Sovyet coğrafyasındaki Washington’a önemli oranda bağlı bir ülkenin havayolu şirketi aracılığıyla yapılacağının altını çizdi.

‘Kolombiya ve Venezuela destek vermezse ABD’nin planı suya düşer’

Lavrov, ABD’nin askeri müdahale planı, Kolombiya ve Brezilya’nın desteği olmazsa suya düşecek. Rusya Dışişleri Bakanı, “ABD’nin muhalefeti silahlandırma niyetini Rusya’nın yanı sıra Venezuela’nın sınır komşuları da dahil birçok ülke görüyor. Başta Kolombiya ve Brezilya olmak üzere Venezuela’nın komşuları, askeri müdahale planına hiçbir destek vermezse, ABD’nin planları muhtemelen suya düşer” dedi.

‘ABD’nin tek amacı Maduro’yu gayrimeşru kılmak’

Lavrov, muhalefetin aksine Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun diyalog konusunda yapıcı bir tutum sergilediğine dikkat çekti. “Venezuela’daki meşru hükümet, Uluslararası Temas Grubu’yla masaya oturmaya hazır. Bu, Maduro ve hükümetinin ne kadar yapıcı olduğunun, BM Tüzüğü’nün tüm normları ve ilkeleri ihlal edilerek devlet başkanı ilan edilen kişinin ise ne kadar yıkıcı olduğunun harika bir örneği” diye devam eden Lavrov, ABD’nin tek amacının meşru lider Maduro’yu gayrimeşru pozisyona düşürmek olduğunu vurguladı. Lavrov, Venezuela’daki durumu istikrarsızlaştırmak için militanları silahlandırma planlarının Rusya’yı kaygılandırdığını sözlerine ekledi.

Venezuela Başkan Yardımcısı Rodriguez: ABD’nin terör örgütünü silahlandırdığını tüm dünya biliyor

Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Rodriguez de, ABD’nin silahlı gruplar kurma planı yaptığını belirtti. Rodriguez, “ABD, geleneksel olarak yaptığı gibi silahlı gruplar kurmak istiyor. Terör örgütünü silahlandırmak istiyorlar ve bunu tüm dünya biliyor, hiç kimse için sır değil. ABD, Venezuela’yı istikrarsızlaştırmak için aşırılık yanlısı gruplara destek veriyor” diye konuştu.

‘Venezuela gıda ve ilaç ihtiyaçlarını Rusya’dan alacak’

Rodriguez, ihtiyaç duyduğu gıda ürünlerini ve ilaçları Rusya’dan alacağını söyledi. Maduro’nun bu konuda çok açık talimatlar verdiğinin altını çizen Rodriguez, “Halkımızın ihtiyaç duyduğu gıda ürünleri, ilaçlar Rusya’dan alınacak” dedi.

‘Maduro Lizbon’daki PDVSA ofisinin Moskova’ya taşınmasına karar verdi’

Rodriguez, Maduro’nun Venezuela devlet petrol şirketi PDVSA’nın Lizbon ofisini kapatıp bunu Moskova’ya taşıma kararı aldığını belirtti. “Maduro’nun, PDVSA’nın Lizbon ofisinin kapatılmasını ve ofisin Moskova’ya taşınmasını emrettiğini belirtmek isterim” diyen Rodriguez, bu kararın altında Avrupa’nın varlık koruma konusunda yeterli garanti sunmamasını olduğunu vurguladı.