Küba Dışişleri Bakanı: Venezuela ile dayanışma içinde olma görevimizde asla başarısız olamayız

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, ABD’nin Venezuela’yı Küba’nın etkisinden kurtarmak için ada ülkesine yönelik emin adımlar atma vaadini ‘şantaj’ olarak nitelendirdiklerini söyledi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, geçtiğimiz hafta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) yaptığı açıklamada, Washington’un yakında Havana’nın Venezuela’daki ‘kötücül etkisine’ cevap olarak yeni bir eylem planı açıklayacağını söylemişti.

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, Pence cevap olarak Twitter üzerinden paylaşımda bulundu.

Rodriguez, “ABD Başkan Yardımcısı Pence’e Ordu Generali Raul Castro Ruz’un belirttiği ifadeleri kullanarak yanıt vereceğim. Venezuela ile dayanışma içinde olma görevimizde asla başarısız olamayız. Hiçbir ilkemizden asla vazgeçmeyeceğiz ve şantajın her türlü biçimini reddedeceğiz” ifadelerini kullandı.

Haziran 2017’de ABD Başkanı Donald Trump, selefi Barack Obama’nın Havana ile ilişkileri normalleştirme girişimlerini terk etmişti.

Venezuela’da, çoğunluğu sağcı ABD içbirlikçisi muhalefetin elindeki Ulusal Meclis’in Başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini ‘geçici devlet başkanı’ ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı. Son olarak Avrupa Parlamentosu aynı yönde adım atmıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkilerinin süreceğini açıklamıştı.

ABD Başkanı Trump, Venezuela’ya asker göndermeyi seçeneklerden biri olarak göstermişti.