Korkuyorlar: Türkiye’nin önde gelen zenginleri Malta vatandaşı oldu

Türkiye’nin önde gelen zengin patronları Malta vatandaşı oldu. Yatırım karşılığı Malta vatandaşlığı alan zenginlerin başında Sabancılar geliyor. Kurukahveci Mehmet Efendi adıyla bilinen kahve şirketinin marka sahipleri Hulusi Kurukahveci, Nezlihan Akyürek Kurukahveci, Hulusi Doruk Kurukahveci ve Ünlü ilaç şirketi Abdi İbrahim’in patronu Nezih Barut, kardeşi Nesrin Esirtgen ve oğlu İbrahim Barut gibi birçok isim de artık Maltalı.

Türkiye’nin önde gelen zenginlerinin Malta vatandaşlığına geçtiği ortaya çıktı. Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör’ün aktardığına göre yatırım karşılığı Malta vatandaşlığı alanlar arasında Sabancılar da var. İki çocuğuyla Suzan Sabancı Dinçer, iki çocuğu ve eşiyle Çiğdem Sabancı Bilen ile Şevket Sabancı’nın torunları Malta vatandaşlığı aldı.

Sabancı Holding’e ait Akbank’ın internet sitesinden yılbaşı gecesi 5 TL’nin altından dolar satışı yapılmıştı. Bunun sermaye çıkışı ile ilgili olduğu yönünde de iddialar dile getiriliyor.

Malta yasalarına göre en azından 650 bin avroluk (yaklaşık 4 milyon lira) gayrimenkul yatırımıyla vatandaş olunabiliyor.

Malta’da her yıl belli sayıda yabancı yatırımcıya vatandaşlık verilmesini sağlayan ‘Citizenship by Investment’ (Yatırım ile Vatandaşlık) programından faydalanan isimler yıl sonunda ülkenin Resmi Gazetesi’nde yayımlanıyor.

Sabancılar aile boyu Maltalı oldu

2018’in son günü yayımlanan ve çeşitli ülkelerden 3 bin kişinin yer aldığı listede Sabancı ailesinden birçok isim var. Sabancı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanvekili ünlü işadamı Erol Sabancı’nın kızları Çiğdem Sabancı Bilen ve Suzan Sabancı Dinçer’in yanısıra, Suzan Sabancı Dinçer’in çocukları Ceyda Sabancı Dinçer ve Haluk Akay Sabancı Dinçer, Çiğdem Sabancı Bilen’in eşi Faruk Bilen ve iki çocuğu da (Gözdem ve Gizem Bilen) listede.

Forbes’a göre, Çiğdem Sabancı Bilen’in serveti 1.2 milyar dolar, Suzan Sabancı Dinçer’inki ise 1 milyar doların üzerinde.

Şevket Sabancı’nın torunları

Malta’dan vatandaşlık alanlar arasında Sabancı ailesinden sadece Erol Sabancı’nın kızları yer almıyor. Sabancı kardeşlerin üç numarası olan Esas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Sabancı’nın torunları Can Köseoğlu, Kazım Köseoğlu, Zeynep Köseoğlu, Irmak Köseoğlu da 2014’te AB’ye giren ülkeden vatandaşlık alanlar arasında.

Vergi rekortmeni avukat da listede

Türkiye’deki kazancıyla 2017’de gelir vergisi rekortmenleri arasına 10’uncu sıradan yerleşen, Twitter’ın da avukatlığını yapan Gönenç Gürkaynak ile avukat eşi Serra Ayşe Başoğlu Gürkaynak’ın da listede yer aldı.

Kurukahveciler, Abdi İbrahim’in patronu ve ailesi…

Kurukahveci Mehmet Efendi markasıyla bilinen Akyürek Pazarlama’nın sahipleri Hulusi Kurukahveci, Nezlihan Akyürek Kurukahveci, Hulusi Doruk Kurukahveci de vatandaşlık için Malta’yı seçen zenginler arasında.

Abdi İbrahim’in patronu Nezih Barut, kardeşi Nesrin Esirtgen ve oğlu İbrahim Barut, Orta Anadolu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Karamancı, Reha Tekstil’in sahibi Mehmet Reha Demirdağ, Arvento Genel Müdürü Özer Hıncal gibi isimler de listede yer alıyor.