Komünist Başkan Küçük Moskova’da

Ovacık belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu Aka-Der Mamak Şubenin çağrısı ile 16 Aralık’ta Tuzluçayır’da gerçekleşen “Emekçiden yana Yerel Yönetim Deneyimleri ve Seçimler” konu başlıklı söyleşiye katıldı.

Mahalle halkının yoğun katılımıyla gerçekleşen etkinlikte ilk olarak Sinevizyon gösterimi izlendi. Ardından söz alan Ovacık Belediye başkanı Maçoğlu, Ovacıkta halkın katılımıyla bugüne kadar gerçekleştirdikleri çalışmalardan bahsetti. Belediye olarak aldıkları ilk kararın halk toplantıları yapmak olduğunu ve Ovacıkta ulaşımın ücretsiz olmasından, kurulan kooperatiflere ve bu üretim ve tüketim kooperatiflerinin işleyişine kadar her türlü kararın halk toplantılarında alındığını ve bizzat ovacık halkıyla birlikte hayata geçirildiğini anlattı. Dersim Belediye Başkanlığı aday adaylığından da söz eden Maçoğlu, aday adaylığını açıkladığını fakat dersimdeki diğer siyasetlerle ittifak toplantılarının devam ettiğini söyledi.

Bugüne kadar Ovacıkta hayata geçirdikleri devrimci halkçı yerel yönetim politikalarının özünde sosyalist mücadeleye hizmet ettiğine de değinen Maçoğlu asıl kurtuluşun Sosyalizmde ve Komünizmde mümkün olduğunu söyleyerek konuşmasını bitirdi.

Ardından Aka-Der adına söz alan Nursel Güvendir ise konuşmasında ilk olarak ülkenin hangi koşullarda yerel seçimlere hazırlandığından bahsetti. Savaş, Ekonomik Kriz ve artan baskılarla birlikte dipten gelişmekte olan direniş dalgasının egemenlerin korkulu rüyası olduğunu, halkın yaşadığı tüm sıkıntıların kaynağının ise kapitalist emperyalist sistem olduğunu söyledi. Sisteme karşı ancak sosyalizm mücadelesi verilerek kurtuluşun olabileceğinden bahsettiği konuşmasında sosyalizmin bir gecede yaratılamayacağını onu bugünden yaratmak için bulunduğumuz her alanda örgütlenmeye ihtiyaç olduğunu söyledi. Bu anlamda Ovacık deneyiminin çok kıymetli olduğunu ve yerel seçimlerde halkın yönetimin bir parçası olmayı hedeflemesi gerektiğini dile getirdi. Tuzluçayır mahallesinin temel sorunlarından da bahseden Güvendir muhtar adaylarına ve diğer yöneticilere de mahallenin sorunlarının gündem edildiği halk toplantıları yapılması yönünde çağrıda bulundu. Ayrıca mahallede üretime dayalı bir kadın kooperatif için çalışmalara başladıklarının da duyurusunu yaptı. Konuşmasını Ovacık deneyiminde yaratılan güzellikleri alkışlamanın yetmeyeceği, bu güzellikleri büyütmek için her birlikte çaba harcamak gerektiğine dikkat çekti ve konuşmasını başka bir dünyanın örgütlü bir mücadele ile mümkün olduğunu söyleyerek bitirdi.

Konuşmaların ardından yapılan soru cevap kısmıyla etkinlik sonlandırıldı.