Kocaeli’de gözaltındaki Kaldıraç okurları adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı

Kocaeli’de 7 Mayıs sabahı 1 Mayıs’a katıldıkları suçlamasıyla ev baskınıyla gözaltına alınan 2 Kaldıraç okuru öğrenci bugün adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kocaeli ve İstanbul’da ikisi Kaldıraç Okuru olmak üzere dört kişi, 1 Mayıs propagandası yaptıkları gerekçesiyle 7 Mayıs günü sabah saatlerinde gözaltına alınmıştı. Bir kişi verdiği ifadenin ardından adli kontrol ile serbest bırakılırken, diğer üç kişinin emniyette ifadeleri alındığı halde savcılığa 10 Mayıs Cuma günü çıkarıldı. Savcılığın adli kontrol talebi ile sevk ettiği mahkeme, adli kontrol şartı ile serbest bıraktı.

Gözaltındaki Kaldıraç okurlarına “1 Mayıs’a neden çağrı yaptın/neden katıldın” gibi sorular soruldu. Ayrıca 30 Mart Kızıldere katliamıyla ilgili yazılamalar gerekçe gösterilip “terör örgütü propagandası” yapmak iddiasıyla ifadeleri alındı.

9 Mayıs günü Kocaeli Eğitim-Sen Şubesi’nde gözaltılara ilişkin Kaldıraç, Halkevleri, Bağımsız Sınıf Platformu, Devrimci İşçi Partisi, Emek Partisi, Kocaeli Dayanışma Akademisi, Tabipler Odası, Tıp Öğrencileri Kolu ve yanı sıra pek çok kurumun katılımıyla basın toplantısı düzenlenmişti.