Kocaeli Kaldıraç ; ‘Kızıldere Anmasına, 1 Mayıs çalışmalarına katılmak suç değildir’

Kocaeli’ de Kızıldere anmasına ve 1 Mayıs çalışmalarına katıldığı gerekçesiyle Kaldıraç dergisi okuru Ferdi Çiftçi gözaltına alındı. Mahkemede adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı ile tahliye edildi.

Konuya ilişkin Kaldıraç dergisi okurları Eğitim Sen ‘de kitle örgütlerinin katılımıyla son süreçte okurlarına yapılan baskılarla ilgili basın toplantısı gerçekleştirdi.

BASINA, İŞÇİ-EMEKÇİLERE AÇIKLAMAMIZDIR:
Kapitalist-emperyalist sistem ömrünü doldurmuştur. Ekim Devrimi’nin bu dünyaya eşitliği, özgürlüğü mümkün kıldığından beri bu böyledir. Sistem fazladan ömür sürmektedir ve aslında dolan ömrünün fazlasını yaşadıkça çürümüşlüğü gün yüzüne daha çok çıkmaktadır. Kapitalizm fazladan sürdüğü ömrünü uzatabilmek adına egemenlik aracı olan devlet aygıtını halkların, emekçilerin üzerine daha fazla saldırtmaktadır. Öyle ki günümüzde Anadolu topraklarında bu durum Saray Rejimi adı altında anlam kazanmaktadır. Saray Rejimi Gezi’den, Kobane’den, Halkların ortaklaşmasından duydukları korkunun ürünüdür. Hatta bu korku öylesine bir hal almıştır ki çocuklarının durumunu sormak için cezaevlerinin önünde bekleyen annelerimize saldıracak kadar fazladır.
Son süreçte de Kaldıraç Dergisi çalışmalarımıza yapılan saldırılar bu yönde okunmalı, anlaşılmalıdır. Şöyle ki geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan okurlarımızdan birinin yurdundan alındıktan sonra aile evine götürülüp emniyete getirilmesi bunun bir örneğidir. Ya da gözaltında olan okurlarımızın ifadeleri alınırken kardeş sayılarının, isimlerinin, aile bilgilerinin ısrarla sorulması bunun bir başka örneğidir. Aslında manasızca gibi görünen bu şeyler okurlarımızın ve ailelerinin üzerinde baskı ve korku yaymaya çalışmaktan başka bir şey değildir. Şaşırmadık! Çünkü korkuyorlar. Bu korkularını bizlere, insanlara da yaymak istiyorlar. Egemenlikleri bu şekilde devam eder diye düşünüyorlar.
Ve yine aynı şekilde dün sabah gözaltına alınan okurumuz Ferdi ÇİFTCİ’nin bu durumu da bu şekilde anlaşılmalıdır. Mahir ÇAYAN ve yoldaşlarını anmayı, 1 Mayıs çalışmalarını neden olarak göstererek okurlarımız üzerinde ‘’Terör Örgütü Propagandası ‘’, ‘’Terör Örgütü Üyeliği ‘’ gibi iddialarda bulunarak okurlarımızı yargılamak, onlara ceza yağdırmak da nedir? Bu nasıl bir saçmalıktır? Ne Kızıldere Kahramanlarını ne de 1 Mayıs’ı bizlere yasak edemezseniz. Yoldaşlarımızı anmak suç değildir.
Burada durum son derece açıktır: Devrim ve Sosyalizm mücadelemizin önünü tıkamaya çalışmak. Örgütlü mücadelemizin önüne saçma sapan iddialarda bulunarak set çekmek. Şimdi bir kere daha buradan belirtmiş olalım: Devrim ve Sosyalizm bayrağı topraklarımızın üzerinde dalgalanıncaya dek mücadelemiz devam edecektir. Yaptığınız saldırılar bizleri korkutmaktan çok öfkemizin bilenmesine yol açmaktadır. Korkularınızın esiri olarak içinizde büyüyen çürümüşlüğü, insansızlığı bizlere yayamayacaksınız. İnsanlık için mücadele eden bizler şunun gayet açık şekilde farkındayız: İnsanlık için mücadele yürütmeyenler insanlaşamazlar. Bu yüzdendir ki her saldırınızdan sonra devrim ve sosyalizm mücadelesini daha da büyüteceğimizden kuşkunuz olmasın. İşçi sınıfının nihai zaferi sağlanana dek mücadelemiz sürecektir.

BASKILAR BİZİ YILDIRAMAZ !
YAŞASIN DEVRİM VE SOSYALİZM !

KOCAELİ KALDIRAÇ