Kıbrıslı Barış Akademisyeni, Türkiye’de gözaltına alındı!

KKTC’deki üniversitelerde görev yapan KKTC vatandaşı akademisyenler ‘Barış İçin Akademisyenler Bildirisi’ne koyduğu imza gerekçesiyle İzmir’de gözaltına alındı.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda polislerce alıkonulan Kıbrıs vatandaşı bir Barış Akademisyeni Türkiye girişinde gözaltına alındı.

Çıkarıldığı nöbetçi mahkemede hakkında dava okunan akademisyen daha sonra serbest bırakıldı. ‘Barış için Akademisyenler Bildirisi’nde Sur, Cizre ve Silopi başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki sokağa çıkma yasakları ve operasyonlar sırasında yaşanan insan hakları ihlalleri eleştirilerek “Bu suça ortak olmayacağız” denilmişti.

Kanal Sim TV’nin haberine göre; Kıbrıs’ta bir üniversitede görevli olan bir akademisyen birkaç gün önce ziyaret amacıyla İzmir’e gittiği sırada, Ocak 2016’da imzaladığı “Barış İçin Akademisyenler” bildirisi gerekçe gösterilerek hakkında açılan dava nedeniyle gözaltına alındı.

Çıkarıldığı nöbetçi mahkemede hakkındaki dava okunan akademisyen daha sonra serbest bırakıldı.

Türkiye’deki üniversitelerde görev yaparken hakkında dava açılan ve üniversiteyle ilişiği kesilen Kıbrıslı Türk akademisyenler de bulunuyor.

KKTC’deki üniversitelerde görev yapan KKTC vatandaşı akademisyenler hakkında böyle bir uygulama olduğu ise ilk kez gündeme gelmiş oldu.

Hukuk çevreleri ‘Türkiye’de açılan bir dava çerçevesinde KKTC yurttaşlarının Türkiye’de tutuklanmasının mümkün olduğunu’ belirtiyor.