Katledilişinin 10. yılında Alexis için Yunanistan’da eylemler düzenlendi

Fotoğraflar: direnisteyiz.org / Atina

15 yaşındaki Alexandros (Alexis) Grigoropoulos’un polis tarafından katledilişinin 10. yılında Yunanistan genelinde eylem çağrıları yapıldı. Eylemlerin merkezi olan Atina’da öğrencilerin öğlen saatlerinde yaptığı eyleme polis biber gazı ile saldırdı, tekrar toplanan öğrenciler yürüyüş güzergahını tamamladı. Akşam saatlerinde gerçekleştirilen yürüyüşün ardından kitlenin bir kısmı Alexis’in vurulduğu Exarchia Mahallesi’ne devam etti, mahallede polis ile çatışma çıktı.

Alexis’in polis tarafından 15 yaşında katledilişinin 10. yıl dönümü olan 6 Aralık’ta Yunanistan genelinde eylem çağrıları yapıldı. Öğrencilerin eylemleri öğlen saatlerinde gerçekleşirken, akşam ise herkesin katıldığı eylemler düzenlendi.

Öğrencilerin Atina’da yaptığı eyleme polis biber gazı ile saldırdı. Syntagma Meydanı’nda gerçekleşen polis saldırısının ardından tekrar yürümek için toparlanan öğrenciler, yürüyüş güzergahını tamamlayarak eylemlerini sonlandırdılar.

Atina’da akşam gerçekleştirilen yürüyüş Akademia’dan başladı, Omonia Caddesi üzerinden Syntagma Meydanı’na yüründü, bir üst caddeden (Stadiou caddesi) tekrar Akademia’ya dönüldü. Yürüyüşün sona ermesinin ardından kitlenin bir kısmı Alexis’in vurulduğu Exarchia Mahallesi’ne devam etti, mahallede polis ile çatışma çıktı. Halen devam eden çatışmalarda iki kişinin yaralandığı belirtiliyor.

15 yaşındaki Alexis Grigoropoulos 6 Aralık 2008’de bir polis tarafından katledilmiş ve halkın buna tepkisi Yunanistan genelinde haftalarca süren bir ayaklanmaya dönüşmüştü.

Vurularak öldürüldüğü Exarchia Mahallesi’nde Alexis için oluşturulmuş olan anma köşesine Gezi Direnişi sırasında İstanbul’da katledilen Berkin Elvan’ın da görselleri eklenmişti. 2008 yılında Alexis’i kaybeden Atinalılar, Berkin’in devlet terörü ile katledilmesini protesto etmek için de ‘Kardeşimsin Berkin’ diyerek birçok eylem gerçekleştirmişti.

direnisteyiz.org