Katil devlet bir çocuğu daha öldürdü

BDS’nin (Filistin için İsrail’e karşı boykot) twitterdan paylaştığı haberde geçtiğimiz Cuma günü Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü’nün 42. haftasında yapılan sınır yürüyüşlerinde ağır yaralanan 14 yaşında Abdülrauf Saliha’nın hayatını kaybettiği bildirildi.

Katil siyonist İsrail devleti emperyalistlerin karakolu olarak kurulduğundan ve Filistinlilerin yaşadığı yerleri işgal ettiğinden beri karşısında direnen bir halk buluyor. Bu direnişe insanlık dışı saldırılarla yanıt veren siyonist devlet bugüne kadar yüzlerce çocuğu öldürdü.

Katil devletler ve çocuklar

Dünyanın geri kalanındaki kapitalist devletlerin de İsrail devletinden fersah fersah ileri olduğu ifade edilemez. Sicilleri işledikleri çocuk cinayetleriyle dolu. Sadece bir kaç örnekle:

Ceylan Önkol katledileli 9 yıl oldu, katilleri hala yargılanmadı

Ceylan Önkol, hayvanlarını otlattığı sırada Yayla Karakolu’ndan atılan patlayıcı ile yaşamını yitirdi. Olay yerine giden ve Ceylan’ın parçalanmış bedeniyle karşılaşan aile, durumu karakola ve Lice savcılığına telefon ile bildirmesine rağmen savcı, “Can güvenliği” gerekçesiyle olay yerine 3 gün sonra gitti.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp uzmanı Prof Dr. Ümit Biçer’in hazırladığı bağımsız raporda, Ceylan Önkol’un “savunma pozisyonundayken” öldüğü belirtildi. Avukatlar bu saptamanın Ceylan’ın öldüğü mezranın hemen yakınında bulunan jandarma taburdan atış yapıldığı iddialarını güçlendirdiğini ifade etti.

Soruşturmayı yürüten dönemin savcısı, 4 Nisan 2013 tarihinde Önkol’un ölümüne neden olan ancak bir türlü bulunamayan şüpheliler hakkında, “Görevini kötüye kullanmak” suçlamasıyla açtığı soruşturmada takipsizlik kararı verdi.

Ceylan Önkol’un ölümüyle ilgili soruşturmayı yürüten Lice Cumhuriyet Başsavcılığı, dosyadaki kanıt ve raporların faillerin tespiti için yetersiz olduğunu ileri sürerek, 30 Nisan 2014 tarihinde dosya için “Daimi arama kararı” verdi. Bu kararla, adliyenin tozlu raflarına kaldırılan dosya zaman aşımı ve cezasızlık ile yüz yüze kaldı.

Katledilişinin 10. yılı: Alexis

15 yaşındaki Alexandros (Alexis) Grigoropoulos’un polis tarafından katledilişinin 10. yılında Yunanistan genelinde Aralık ayında eylem çağrıları yapıldı. Eylemlerin merkezi olan Atina’da öğrencilerin öğlen saatlerinde yaptığı eyleme polis biber gazı ile saldırdı, tekrar toplanan öğrenciler yürüyüş güzergahını tamamladı. Akşam saatlerinde gerçekleştirilen yürüyüşün ardından kitlenin bir kısmı Alexis’in vurulduğu Exarchia Mahallesi’ne devam etti, mahallede polis ile çatışma çıktı.

2008’de Yunanistan’daki isyan 6 Aralıkta Atina’da polis Epaminondas Korkoneas’ın silahından çıkan mermiyle 15 yaşındaki Alexandros Grigoropoulos’un ölümüyle sonuçlanmasıyla başladı. Bu olayın ardından öncelikle başkentte ardından tüm ülkede halk ayaklandı ve polisle çatışmaya başladı. Atina’nin ardından çatışmalar ülkenin tümüne sıçradı.

20 Yaşında olacaktı Berkin Elvan

Berkin Elvan, 16 Haziran 2013 tarihinde, polis tarafından atılan gaz kapsülünün başına isabet etmesi üzerine, aylarca komada kaldıktan sonra hayatını kaybetmişti. Berkin’in komada kaldığı aylar boyunca halk onun uyanmasını beklemiş, hayatını kaybetmesinden sonra milyonlarca insanın katıldığı bir törenle defnedilip bütün ülkede anılmıştı.


ABD devleti 12 yaşında bir çocuğu etkisiz hale getirdi, ne büyüklük!

Tamir Rice 23 Kasım 2014’te iki kocaman ABD polisi tarafından öldürüldü. Elindeki oyuncak tabanca bahane edilerek öldürülen çocuk için ABD’de büyük ölçekte eylemler gerçekleştirildi.

Siz çocukları vuruyorsunuz, düzenin çarkı ölmektedir

26 Eylül 2014’te 43 erkek öğrenci Ayotzinapa Kırsal Öğretmenler Koleji’nden zorla alınarak Meksika’nın Iguala kentinde kaybedildi. Örgüt üyesi suçlamasıyla polis tarafından gözaltına alındıkları belirtildi. Resmi raporlara göre ise, öğrenciler 1968 Tlatelolco Katliamı yıldönümünü anmak üzere Mexico City’ye doğru yola çıktı. Yerel polis, yolculuk boyunca öğrenciler tarafından yönlendirilen otobüsleri yollarını kapatarak ve üzerlerine ateş açarak engellemeye çalıştı.

Kapitalist emperyalist dünya sisteminin çocuklara, geleceğe vaadi ortada. Bütün dünya devrimcileri dünyanın bütün çocukları için, direnişteyiz!