Kaldıraç: “RAHİP KRİZİ”.. “EKONOMİK SAVAŞ”.. “KAHROLSUN ABD!”

Kaldıraç derinleşen kriz ve ABD ve Türkiye arasında yaşanan tartışmalara dönük yayımladığı açıklamasında; “…Saray’a, Erdoğan’a karşı ilan edilmiş bir savaş yoktur.
Tam tersine, ülke ekonomisinin kaçınılmaz krizinin sorumluluğunun Saray ve Erdoğan’a kalmasını engellemenin bir yolu olarak “Rahip Krizi” devreye girmiştir.” ifadelerini kullandı.

Açıklama ABD ile olan gerginliğin sebebi olarak gösterilen Rahip Brunson krizini sorgularken, Almanya’yla yaşanan Deniz Yücel tartışmasını hatırlatarak başlatıyor. Kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıklar sonucu Yücel’in serbest bırakıldığını, benzer suçlamalarla tutuklu bulunan Brunson’la ilgili ise tartışmaların açık olarak yapıldığını, bu arada TL’nin değer kaybettiğini ifade ederek gerçek bir kavganın değil; tersine, ülke ekonomisinin kaçınılmaz krizinin sorumluluğunun Saray ve Erdoğan’a kalmasını engellemenin bir yolu olarak “Rahip Krizinin” devreye sokulduğunu ifade ediyor.

Açıklamanın devamında “Türkiye, Sovyetler Birliği’nin varolduğu dönemde, sosyalizme karşı bir tampon ülke olarak organize edilmiş, ekonomik olarak Avrupa sermayesine, siyasi olarak ABD’ye bağlı bir sömürge ülkedir.” ifadeleri kullanılırken;

Bugün yaşanan emperyalist paylaşım savaşında, ortaklaşa sömürge olan Türkiye’de emperyalist güçler, Avrupa ve ABD’nin paylaşım savaşına tutuştuğu belirtiliyor.

Türkiye’de en büyük yatırıma Avrupa sermayesinin sahip, ABD’nin yatırımlarının çok düşük olduğu hatırlatılarak, ABD’nin “Rahip Krizi”ni Avrupa sermayesini sıkıştırmanın bir aracı haline dönüştürdüğü ifade ediliyor. Açıklama “Almanya’nın; “Türkiye’nin ekonomik krizi bizim çıkarlarımıza terstir” açıklaması boşuna değildir. Yine Almanya’nın müdahalesi ile, dövizdeki gerileme, ABD ve Saray’dan yapılan açıklamalarla boşa düşürülmeye çalışılmaktadır.” ifadeleriyle sürerken;

Son olarak emekçileri krize karşı direnmeye, kriz ile neredeyse yarı yarıya azalan başta asgari ücret olmak üzere ücretlere zam istemeye,İşten atmalara karşı direnmeye, zamları kabul etmemeye, bunun için mücadele etmeye çağırarak bitiren Kaldıraç örgütlü direniş çağrısı yaptı.

Açıklamanın tamamı: