Kadınlar 25 Kasım’da şiddete karşı sokaklarda!

Bundan tam 58 yıl önce, Dominik Cumhuriyeti’nde diktatörlüğe karşı halk isyanlarında mücadeleleriyle öne çıkan üç kız kardeş Mirabal Kardeşler’in katledilmesinin ardından 1999 yılında 25 Kasım, Kadına Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan edildi. Kadınlar dünyanın her yanında sokaklarda ve meydanlardaydı. İstanbul ve Ankara’da binlerce kadın eylemdeydi.

İstanbul-Taksim:

Taksim Tünel Meydanı’nda 25 Kasım için biraraya gelen binlerce kadın, alkışlar, zılgıtlar ve sloganlar eşliğinde tüm renkleriyle eylemdeydi. “Erkek şiddetine bahane çok susmaya hayatlarımızdan vazgeçmeye niyetimiz yok” pankartı açan kadınların eyleminde “jin jiyan azadi”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “devlet elini bedenimden çek” “Bağır herkes duysun erkek şiddeti son bulsun” sloganları atılırken mücadele eden kadınların resimlerinin olduğu dövizler dikkat çekti. Eylemde yakın zamanda devletin saldırısına maruz kalan ve hala Galatasaray Meydanı’nda eylemlerine yasak konulmaya çalışılan Cumartesi Anneleri’ne, Gebze’de direnişleri devam eden Flormar işçilerine selam gönderildi.

Kadınlar yürümek istediğinde engel olan polis kadınlara “Umarım görevlilerimizi ezmeye kalkmazsınız erkeklerimiz devreye girmez” diye karşılık verdi.

Kadınlar yürümek için direnince polis biber gazı kullandı ve kadınlara şiddet uyguladı. HDP Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit polis tarafından darp edildi.

Tüm engellemelere rağmen dağılmayan kadınlar basın açıklamasını Tünel’de yapmayacaklarını ve sokaklara dağılarak direnişi büyüteceklerini söylediler. Alkışlar ve zılgıtlar eşliğinde sokakları dolduran kadınlar belli bölgelerde polisin plastik mermili saldırısına maruz kaldı.

Kadınlar Galata’dan Mis Sokak’a dek Taksim’in farklı sokak ve bölgelerinde basın metnini okudu. Basın metninde “her gün göz göre göre gelen kadın cinayetlerinin önlenemediği bu ülkede, bir de bu şiddetin karşısında sessiz bırakılmak isteniyoruz. Halbuki biz kadınların susmaya, haklarımızdan, mücadelemizden, hayatımızdan, birbirimizden vazgeçmeye hiç niyeti yok” denildi.

İstanbul-Kadıköy:

Kadın Meclisleri, Kadıköy’de eylemdeydi. Süreyya Operası’nın önünde toplanan kadınlar alkışlar, zılgıtlar, sloganlar eşliğinde kadına yönelik şiddete karşı susmayacaklarını haykırdılar. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, Türkiye’de bu yıl 393 kadının cinayete kurban gittiğini söyleyerek , “Türkiye’nin her neresinde olursa olsun hiçbir kadın şiddetin, tehdidin, tacizin karşısında asla yalnız yürümeyecektir” dedi. Kav “Kadın cinayetlerini, ekonomik şiddeti, baskıyı durduracağız” diye konuştu.

Kadın Meclisleri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Kadıköy’de Süreyya Operası önünde toplandı. Polis ekiplerinin yürüyüşe izin vermemesine tepki gösteren kalabalık, basın açıklamasının ardından eylemini bitirdi.

Ankara:

Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla Sakarya Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar “Şiddetin, yoksulluğun, işsizliğin, savaşın karşısında haklarımız ve hayatlarımız için bir aradayız” yazılı pankartla basın açıklaması yaptı.

Ankara Kadın Platformu adına basın açıklamasını okuyan Meziyet Yıldız “Ülkede gün geçtikçe etkisini arttıran ekonomik kriz ve baskı ortamının yarattığı iklimle birlikte, biz kadınlara yönelen şiddet, tüm biçimleri ile artarak devam ediyor” dedi ve kadınların kazanılmış haklarına yönelik saldırıların gittikçe arttığını ifade etti. Kadına yönelik şiddete karşı dayanışmaya ihtiyaç olduğunu söyleyen Yıldız şöyle devam etti:

“İşte, okulda, mahallede, sokakta kadınların bir arada ve güçlü olmasının yaratacağı selin önünde hiçbir engel duramaz! Bugün de tüm dünyada, şiddete karşı mücadele için ve dayanışmak için kadınlar olarak alanlarda bir aradayız”

195 gündür direnen Flormar işçisi kadınlara, Cumartesi Anneleri’ne, erkekler kadınlardan %26 oranında daha fazla ücret almasına karşı direnen İrlandalı kadınlara, Ezidi kadınların direnişine, Beyaz Çarşamba eylemi yapan İranlı kadınlara, Rojova kadın devrimine, kürtaj yasağına direnen El Salvador’lu kadınlara selam yollayan Ankaralı kadınlar “Yaşasın kadın dayanışması” sloganlarıyla eylemi sonlandırdı.