Kadın işsizliği artıyor, kriz en çok kadınları vuruyor

Kadın Emeği ve İstihdamı Girişimi Platformu’nun ve DİSK-AR’ın hazırladığı raporlara göre kadın işsizliği artıyor. Kadınlar çalışma yaşamında birçok ayrımcılığa maruz kalıyor.

Kadın Emeği ve İstihdamı Platformu’nun (KEİG) ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Dairesi (DİSK-AR)’ın hazırladığı raporlarda kadın işçiler ile ilgili önemli tespitler yer alıyor.

KEİG Raporu: “Kadınların yarısı kayıt dışı çalışıyor”

KEİG”in hazırladığı rapora göre 2004 yılında yüzde 11 olan kadın işsizlik oranı, 2017 yılına gelindiğinde yüzde 14.1’e yükseldi. Türkiye’de işgücü piyasasında kadınlar genellikle düşük nitelikli ve kayıt dışı işlerde yoğunlaşıyor, kadınların neredeyse yarısı kayıt dışı çalışıyor.

Kadın istihdamı azaldı

Rapora göre Türkiye’nin ekonomisindeki kötü gidişat erkeklerden çok kadın istihdamının düşmesine neden oldu. Çünkü işverenler böylesi durumlarda ilk önce kadın çalışanların işine son veriyor.

Ayrıca raporda 11 milyondan fazla kadının ev ve bakım işleri nedeniyle çalışma hayatına katılamadığına dikkat çekiliyor.

Güvencesizleşme ve iş yerinde taciz çok yoğun

Rapora göre kadın istihdamının yoğun olduğu sektörler güvencesizleşmenin de daha fazla görüldüğü sektörler. Ayrıca kadınlar iş yerlerinde taciz ve şiddetle çok sık karşılaşıyor, fakat bu toplumsal baskı nedeniyle genellikle açığa çıkarılamıyor ve  raporlanmıyor.

DİSK-AR Raporu: İşsiz Kadın Sayısı İşsiz Erkeklerin Sayısını Geçti

DİSK-AR ‘ın  “Krizde Emeğin Durumu: Ekonomik Krizin İşçi Sınıfına ve Çalışma Yaşamına Etkileri” isimli raporunda göre 2018’de kayıtlı erkek işsiz sayısı 1 milyon 704 bin olurken, kayıtlı kadın işsiz sayısı 1 milyon 805 bine yükseldi.

Ayrıca 2018 yılında bütün işsizlik türlerinde artış yaşandı. En yüksek artış genç işsizliği ve tarım dışı genç kadın işsizliğinde yaşandı. Genç işsizliği yüzde 19,3’ten yüzde 22,3’e, tarım dışı genç kadın işsizliği ise yüzde 33’e yükseldi.

Kaynak: İşçi Gazetesi