Kadıköy’de yine işkence var: Liseliler değil işkenceciler yargılansın

8 Haziran’da Kadıköy’de “Karneler Sizin Gelecek Bizim” diyen liselilerin eylemine polis saldırmış, liseliler işkence ile gözaltına alınmış ve gözaltında işkence artarak sürmüştü. 25 Aralık’ta görülecek duruşma öncesi işkenceciler yerine kendilerine dava açılmasını teşhir eden liseli gençlik örgütleri, tekrar gözaltına alınıp işkenceye uğradı.

Devrimci Liseliler Birliği (DLB), Lise Anarşist Faaliyet (LAF), Liseli Öğrenci Birliği (LÖB) ve Özgür Lise imzasıyla yayımlanan çağrı şu şekildeydi:

“8 Haziran günü Karneler Sizin Gelecek Bizim! diyerek bir araya geldiğimiz eylemde bizlere saldıranlar, işkence yapanlar bugün bizlere dava açarak yaşamlarımıza sahip çıkmamızı yargılamak istiyorlar.
Bizler okulda, sokakta, stajda geleceği çalınan, sömürülen, katledilen milyonlarca liseliyiz. Bugün bizlere açılan dava ile amaçlanan, gençliğe dayatılan geleceksizliğe karşı çıkacak en ufak sese gözdağı vermek korkutmak, bizleri sindirmektir.

Bizler liseli gençlik örgütleri 25 Aralık’ta Anadolu Adliyesi’nde görülecek dava da “liseliler değil işkenceciler yargılansın diyeceğiz. Tüm devrimci kamuoyunu bu davaya sahip çıkmaya çağıyoruz.

***

Karne eyleminde işkence ile gözaltına alınan ve haklarında dava açılan liseliler şimdi de bildiri dağıtırken gözaltına alındı. Haziran ayında “Karneler sizin, gelecek bizim!” diyerek karne karşıtı eylem gerçekleştiren liseliler, polis tarafından işkenceyle gözaltına alınmıştı.

Haklarında dava açılan liseliler 25 Aralık’ta Kartal Anadolu Adliyesi’nde görülecek duruşmalarına çağrı için bugün Kadıköy’de bildiri dağıtımı yaptılar.

Akşam saatlerinde Khalkedon Meydanı’nda gerçekleştirilen dağıtım sırasında liselilerin etrafını kuşatan polisler ardından gözaltı saldırısını devreye koydu. Polis saldırısında 10 liseli gözaltına alındı. Karakolda bekletildikleri süre boyunca avukatlarıyla görüşmelerine izin verilmedi.

20:00 itibarıyla ifade işlemleri için avukatların içeri alındığı, gözaltındakilerin sayısının 10 kişi olarak netleştiği öğrenildi.

20:36 itibarıyla avukatlardan gelen bilgi ifadelerin ardından serbest bırakılacakları yönünde.

21:10 itibarıyla ifadeleri tamamlanan liseliler hastanedeki işlemlerin ardından serbest bırakıldı. Liselilerin gözaltında darp edildiği öğrenildi.

“Liseliler değil işkenceciler yargılansın” diyen liseli gençlik örgütleri, 25 Aralık Salı günü saat 09.00’da Kartal Anadolu Adliyesi’nde basın açıklaması gerçekleştirilecek.

***

Ne olmuştu?

 “Karneler Sizin Gelecek Bizim” şiarıyla eylem yapmak isteyen liselilere polis saldırmış; Liseliler çevrede bulunan halkın itirazlarına rağmen yerlerde sürüklenerek ters kelepçe yapılarak işkenceyle gözaltına alınmıştı.

İşkenceyi anlatan liseliler: “Gözlerinde katili gördük”

Haziran’da gözaltına alınan liseliler yaşanan işkenceyi “Beni gözaltına aldıklarında kadın polis nefesimi kesmek için ters kelepçe taktıktan sonra yere yatırarak ayaklarıyla kaburgalarımdan ittirdi. Nefes alamıyordum” sözleriyle anlatmıştı.

Ayrıntıları iletmeye devam edeceğiz…