#Kadıköy’de #Suruç anmasına polis saldırdı

33 kişinin hayatını kaybettiği, 100’ü aşkın insanın yaralandığı Suruç katliamının yıl dönümü nedeniyle Gençlik Örgütleri tarafından İstanbul Kadıköy’de yapılmak istenen anmaya polis saldırdı.

33 düş yolcusunun yaşamını yitirdiği Suruç Katliamı’nın 3. yılında mezarlıklarda, meydanlarda ve katliamın gerçekleştiği Urfa Suruç’ta anmalar düzenleniyor. Suruç Aileleri İnisiyatifi’nin çağrısı ile Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelen kitleye polis saldırdı.

20 Temmuz 2015’te Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) çağrısıyla, Kobani’ye oyuncak ve insani yardım malzemeleri götürmek için Suruç’ta olan 300 genç, konakladıkları Amara Kültür Merkezi’nde basın açıklaması yaptıkları sırada bombalı bir intihar saldırısı meydana gemli ve 33 kişi hayatını kaybetmişti.
Katliamın 3. yılı dolayısıyla başta Suruç olmak üzere bugün birçok kentte anmalar gerçekleşti. Ancak Ankara’da ve İstanbul’da gençlik örgütleri tarafından yapılmak istenen anmalara polis saldırdı.

Polis saldırısı sırasında aralarında gazeteci Zeynep Kuray’ın da bulunduğu çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Öte yandan bir öğrencinin başından gaz kapsülü ile yaralandığı ve Numune hastanesine kaldırıldığı bildirildi.