Kadıköy’de polisin liselilerle sınavı

Dün akşam saatlerinde; Ensar Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokole karşı Kadıköy’de eylem yapan liseli devrimcilere polis saldırdı. 7 liseli gözaltına alındı.

Gözaltına alınan liseli devrimcilerden 3’ü iskele karakoluna, 4’ü çocuk şubeye götürülüp işlemler tamamlanınca serbest bırakıldılar. 18 yaşından küçük 4 liseli, bu sabah Kartal’daki Anadolu Adliyesi’nde savcılığa ifade verecek.

Kadıköy’de polis haziran ayından beri defalarca liselileri saldırarak gözaltına aldı. Öğrenciler, karne ve eğitim sistemini, protesto ettiklerinde de yurtlarında çocuk istismarı yapılan Ensar’ı okullarında istemediklerinde de gözaltına alındı.

Konuyla ilgili gözaltı sürecini takip eden Avukat Seher Eriş ile görüştük. Haziran ayında yapılan “Karneler sizin gelecek bizim” başlığıyla yapılan eylemle ilgili süren davada 18 yaş altı öğrencilerin beraat aldığını belirten Eriş, eylem yapma hakkının kısıtlanamayacağını belirtti. Röportajın tamamı:

Ne olmuştu?

8 Haziran’da gençlik örgütlerinin “Karneler Sizin Gelecek Bizim” şiarıyla Kadıköy Süreyya Operası önünde yapmak istedikleri eyleme saldıran polis, 18 lise öğrencisini işkence ile gözaltına almıştı. Kadıköy Bahariye’de gözaltı aracında süren işkencenin görüntüleri kameralara da yansımıştı. Polisin liselilere saldırısına tepki gösterenlere ve yaşananları görüntüleyen muhabirlere yönelik gözaltılarla birlikte gözaltı sayısı 22’ye çıkmıştı. Karakol bahçesinde saatlerce polis aracında bekletildikten sonra sabaha karşı hastaneden serbest bırakılan liseliler ve avukatları, gözaltı aracında ve karakolda uygulanan işkenceyi teşhir etmişlerdi.

İşkence sonucu biri kafasından olmak üzere çeşitli yerlerinden yaralan ve sargılarla alçılarla taburcu edilen liseliler, dik duruşları ve gülen yüzleri ile hafızalarımıza kazınmış, 18 yaş altı liselilerin 25 Aralık’ta görülen duruşması öncesi, 23 Aralık Pazar günü Kadıköy’de işkenceciler yerine kendilerine dava açılmasını teşhir ederek davaya çağrı çalışması yapan liseli devrimciler bir kez daha polis saldırısı ile gözaltına alınmış, gözaltına alınan 10 liseli bir kez daha gözaltında darp edilmişti.7

Ensar’da ne olmuştu?

Karaman’da Ensar Vakfı ve Karaman Anadolu İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği’ne (KAİMDER) ait evlerde kalan çocuklar cinsel istismara ve tecavüze maruz kalmıştı. 2012-2015 yılları arasında, 9-10 yaşlarında çok sayıda çocuğa tecavüz ettiği polis raporuyla belgelenen 54 yaşındaki Muharrem Büyüktürk Mart 2016 tarihinde tutuklandı. Kabul edilen iddianameyle beraber Muharrem Büyüktürk’ün “çocuğa nitelikli cinsel istismar, hürriyeti tahdit, kasten yaralama ve müstehcen görüntüleri izletme’ suçlarından hâkim karşısına çıkarılmasına karar verildi.

Bir çocuğun okula gitmek istemeyişi üzerine ablasının psikiyatriste götürmesi, çocuğun kendisine hayvan pornoları izletildiğini söylemesi ve psikiyatristin savcıyı araması üzerine soruşturma açılmıştı.

İktidar’la yakın ilişkiler içindeki “vakıf” peşkeşle yeni binalara sahip olmuş, dava süreci boyunca kollanmış, yaşananların üstü örtülmeye çalışılmıştı.

Mahkeme sonucunda ise sanık Muharrem Büyüktürk her öğrenci için ayrı ayrı olmak üzere toplamda 508 yıl 3 ay hapis cezası almıştır. Karaman Valiliği ise mahkeme süresince Karaman il sınırları içerisinde toplanma, toplantı, basın açıklaması, gösteri yürüyüşü, miting, oturma eylemi, stant açma, çadır kurma gibi etkinlikleri yasaklamıştı.

Halkın vicdanında istismarla yer edinen ve öfke duyulan vakıf son olarak imzalanan protokolle eğitim süreçlerinin yönetici ortaklarından biri haline geldi.

direnisteyiz.org