İzmir’de coşkulu 1 Mayıs

Tüm Anadolu’da onbinlerce işçi-emekçinin meydanlara aktığı 1 Mayıs, İzmir’de de coşkulu ve kitlesel bir biçimde kutlandı.

Borsa Sarayı Önü, Cumhuriyet Meydanı ve Liman yönünde 3 ana koldan Miting alanına yürüyen onbinlerce İzmirli’ye karşın, devletin kitleyi buluşturmama ve miting alanına bakan cafelerin önüne bez serme hamleleri dikkat çekti.

Liman yönünden yürüyüşe geçen Türk İş’e bağlı sendikaların ana gündemi kıdem tazminatı idi. “Kıdeme uzanan eller kırılsın” sloganının sık sık atıldığı yürüyüş kolunda, Petrol İş, Belediye İş, TÜMTİS kitlesel katılırken, DERİTEKS ise kuşlamalar ve sloganlarla alana çok coşkulu bir şekilde girdi.

Konak Borsa yönünden yürüyüşe geçen DİSK’e bağlı sendikalarda da ana gündem Kıdem Tazminatının fona devri ve Zorunlu BES sistemi idi. Güvenlik Sen, Genel İş, Birleşik Metal İş sendikalarının güçlü ve etkin katılımı gözlenirken, “Kriz, Çocuk İstismarı, Öykü Arin, Taşeronlaştırma, Toplu Sözleşme” gündemleri de işlendi.

Aynı yürüyüş kolundan yürüyen KESK’e bağlı sendikalarda da Eğitim Sen ve TÜM BEL SEN’in yanı sıra KHK ile işten atılan emekçiler de “İhraçlar Korteji” kurdu. ” Kriz, Tecrit, İhraçlar” bu kortejlerin ana gündemleri olurken “Kahrolsun Kapitalizm, Yaşasın Öykü Arin’İn Donör Mücadelesi” yazılı dövizlerle Öykü Arin’e Donör Ol ! kampanyası da işlendi.

İzmir Barosu’nun da kendi binalarının önünden başlattıkları yürüyüşte tutsak ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve Tahir Elçi fotoğrafları taşınırken, avukatlara yönelik baskılar dile getirildi.

Tüm kollar alana girdikten sonra başlayan miting programı önce ölümsüzleşenlerimiz için saygı duruşuyla başladı ardından 1 Mayıs Marşı okundu.

Tertip Komitesi adına konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı sözlerine “1 Mayıs 1977’de İstanbul Taksim’de, 1996’da Kadıköy’de ve 10 Ekim Ankara Garı saldırısında yaşamını yitirenleri anarak başladı.

Sarı, daha sonra işçilerin taleplerini açıkladı. Grev haklarının ellerinden alınmasına, bütçenin eğitime, sağlığa, emekçilere değil savaşa ve güvenlik politikalarına aktarılmasına karşı olduklarını söyleyen Sarı, “İş güvencesi ve kıdem tazminatımıza dokunulmasına, performans sistemine, işçi cinayetlerine, mezarda emekliliğe ve emekliliğimizde sefalete itilmeye, artan vergi dilimleri ile maaşımızın elimize geçmeden erimesine artık ‘yeter’ diyoruz” dedi.

Konuşmanın ardından miting Kardeş Türküler konseri ile son buldu.