İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri: “Dayan Komşu, Yanındayız”

Yunanistan’ın başkenti Atina’da ormanlık alanda başlayan yangında yaşamını yitirenler için “Dayan komşu” diyerek dayanışma çağrısında bulunan İzmir halkı Yunanistan Konsolosluğu önünde toplandı.

Yunanistan’ın başkenti Atina çevresinde meydana gelen orman yangınında 80’in üzerinde kişi hayatını kaybetti, yüzden fazla kişide yaralanmıştı. “Nerede bir acı yaşanıyorsa, insanlığın kalbi de orada atmalıdır” diyen İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri İzmir Yunanistan Konsolosluğu önünde toplanarak “Yunanistan halkının yanındayız” açıklamasında bulundu.

Emek ve Demokrasi Güçleri yaptıkları açıklamada, Yunanistan’da çıkan yangının sonuçlarının yağma ve talan politikalarının bir ürünü olduğunu aktardı. AB tarafından  Yunanistan’a uygulanan kemer sıkma politikaları sonucu itfaiye teşkilatından ciddi kısıtlamalar yapıldığı ve yangının kontrol altına alınması için gerekli ekipmanlar için bütçe ayrılmadığının altı çizildi.

Açıklamada konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı sosyal medya üzerinden Yunanistan halkına karşı sarf edilen ırkçı sözlere tepki göstererek Ahmet Arif’in “Nerede bir can ölse, oralı olur yüreğim. Olmalı zaten. Olmazsa insan olmaz yüreğim” sözleri ile cevap verdi. Konsolosluk görevlileri ise eyleme alkışlarla destek verdi.

Yangının ardından Yunanistan’la ilgili ayrımcı ve nefret söylemi içeren yorumlara tepki gösteren KESK Dönem Sözcüsü Şenay Akyol ise, “Bu acı dolu günlerden sonra bir kez daha anladık ki, taşlaşmış kalplere işlemiyor, gözyaşlarının acılı ıslaklığı. Ülkemizi yöneten siyasi iktidarca estirilen nefret rüzgarına kapılarak insanlıktan ve vicdandan çok uzakta ateşin bol olsun Yunanistan diyenlere inat, dost ve kardeş Yunanistan halkının 17 Ağustos depreminde bize ilk el uzatan olduğunu unutmadık” şeklinde konuştu.

Yunanistan konsolosluğu önüne karanfil koyan İzmirlilere dostlukları için teşekkür eden konsolosluk görevlileri, “Bir toplumda her zaman kötüler olacaktır. Ancak bizler Türkiye halklarının dostluğuna inanıyor ve güveniyoruz. Mesajınızı Yunanistan halkına ileteceğiz” diye konuştu.