İtalya’da ölenler için yapılan törene ailelerden boykot

İtalya’nın Cenova kentinde 14 Ağustos’ta çöken A10 otoyolu üzerindeki Morandi Köprüsü’nün enkazında arama çalışmaları günlerdir aralıksız sürerken, bugün (18 Ağustos) aralarında bir ailenin de olduğu beş kişinin daha cansız bedenlerine ulaşılmasıyla ölü sayısı 43’e yükseldiği bildirildi.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre, arama çalışmaları sürerken, cesetleri bulunanlar için bugün Cenova’da devletin zirvesinin de katılımıyla bir cenaze töreni düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Başbakan Giuseppe Conte, Başbakan Yardımcıları Luigi Di Maio ve Matteo Salvini’nin de aralarında yer aldığı çok sayıda devlet ve hükümet temsilcisi katıldı.

Cenova kentinin futbol takımları Genoa ve Sampdorialı futbolcular da yan yana cenazeye katıldı.

Öte yandan köprünün yıkılmasında, siyasetçilerin de sorumluluğu bulunduğu gerekçesiyle tepki gösteren bazı aileler resmi törene katılmayı reddetti.

“Kader değil devlet”

Bugüne kadar cesedine ulaşılan 38 kişinin yalnızca 19’unun tabutu cenaze töreninde yer aldı. Diğer 19 kişinin aileleri ise kaybettikleri yakınları için devlet töreni yerine özel törenler düzenleme kararı aldı.

Olayda hayatını kaybedenlerden 29 yaşındaki Giovanni Battiloro için dün memleketi Torre del Greco’da yapılan özel cenaze töreninde babası Roberto Battiloro, “Devlet vatandaşlarını korumadı. Benim oğlum öldürüldü” diyerek tepki gösterdi.

Giovanni Battiloro ile aynı otomobilde yaşamını yitiren üç arkadaşı için yapılan cenaze töreninde “Antonio, Matteo, Giovanni ve Gerardo… Kader değil devlet” yazılı bir pankart da asıldı.

kaynak:sendika.org