İstanbul’da tecrit protestoları sürüyor

İmralı tecridine karşı süren açlık grevi eylemlerine destek amacıyla İstanbul’un bir çok noktasında yürüyüşler düzenlenerek grevlere dikkat çekildi.  

İstanbul’da, tutuklu anneleri ve yakınlarının İmralı tecridine karşı cezaevlerinde devam eden açlık grevleri ve ölüm oruçlarına dikkat çekmek amacıyla sürdürdüğü eylemler, devam etti. Beyoğlu, Kartal, Beykoz ve Ümraniye’de yapılan eylemlere çok sayıda kişi katıldı.

‘Halk iradesini tanımayan bir iktidar var’

Ümraniye’de bir araya gelen çok sayıda kişi üzerlerine 190 gündür açlık grevinde olan DTK Eşbaşkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven’in fotoğraflarının üzerinde bulunduğu yelekler giydi. Ardından el ele vererek insanlık zinciri oluşturan yurttaşlar yürüyüşe başladı. Sık sık “Tecrit kalkmalıdır”, “Her yer zindan her yer direniş” sloganları atan kitle, iftar çadırının olduğu yere kadar yürüdü. Burada iftarlarını açan vatandaşlara seslenen kitle, halk iradesini tanımayan bir iktidarla karşı karşıya olduklarını belirterek, “Hakkari milletvekilimiz Leyla Güven şahsında başlayan ve ardından cezaevlerine devam eden grevler sonucunda şuan yüzlerce kişi açlık grevindedir. Devlet kendi yasalarını uygulasın diye bu insanlar açlık grevinde. 30 Nisan itibariyle de bu hukuksuzluğa karşı 30 kişi ölüm orucuna girmiştir. Yoldaşlarımızın talebi karşılanıncaya kadar onlar cezaevlerinde bizler dışarıda direneceğiz” dedi.

‘Leyla’ya ses ver’

Kartal’da da bir araya gelen çok sayıda kişi üzerinde Leyla Güven’in fotoğrafının bulunduğu yelekler giydi. Ardından yürüyüşe geçen kitle “Leyla’ya ses ver” sloganları atarak grevlere dikkat çekti.

Meşaleli yürüyüş

Beyoğlu ve Beykoz’da ise iftardan sonra bir araya gelen çok sayıda kişi meşaleli yürüyüşler düzenledi. “Bijî berxwedana zindanan”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur”, “Leyla Güven onurumuzdur” sloganları atan kitle mahallelerde yolları trafiğe kapattı. Evlerinin balkon ve camlarına çıkan mahalleli ise zılgıtlarla eylemcilere destek verdi.