İSİG: Ağustos ayında en az 180 işçi yaşamını yitirdi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi Ağustos ayı raporuna göre, geçen ay en az 180 işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin yayımladığı rapora göre Ağustos ayında en az 180 işçi iş cinayetleri sonucunda hayatını kaybetti. Raporda, Adalet Arayan İşçi Aileleri’nin 2012 yılından beri her ayın ilk Pazar günü Galatasaray Meydanı’nda tuttuğu 75’incisi yapılacak olan Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin “milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması” gerekçe gösterilerek yasaklandığı da vurgulandı.

Yasağa dair yapılan tebligatta, karar merciinin Beyoğlu Kaymakamlığı olduğu belirtildi:

“Adalet Arayan İşçi Aileleri Organizesinde; 2 Eylül 2018 Pazar günü Beyoğlu İlçesi İstiklal Caddesi Galatasaray Meydanında yapılmak istenilen, basın açıklaması, oturma ve diğer etkinlikler milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunun 10 ve 17. maddesi ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunun 32/ç maddesi gereği Beyoğlu Kaymakamlık makamının 02/09/2018 ve tarih 2018/1806 sayılı kararı ile yasaklanmıştır.”

İSİG, bu yasak kararını, “genel olarak işçi sağlığı mücadelesine yapılan bir saldırı” olarak gördüklerini ifade etti.