IŞİD sona geldikçe katliamlarını arttırıyor Suriye’deki son kalesi Bağoz’da, 50 Ezidi kadını katletti

Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG) IŞİD’in son kalesi olan Bağoz yakınlarında başları kesilmiş bir şekilde çoğunluğu kadınlardan oluşan toplu mezar bulduklarını açıklamıştı.

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra, Şengal Aşiretleri Başkanı Lokman Guli, IŞİD’in, Suriye’deki Bağoz beldesinde son bir kaç gün içinde, 2014’te kaçırdığı 50 Ezidi kadının boğazlarını keserek katlettiğini açıkladı.

Guli, IŞİD’in Ağustos 2014’te Şengal ve köylerinde kaçırdığı Ezidilerin akıbetine ilişkin basın açıklamasında, “Son birkaç saat içerisinde elimize çok acı bir haber ulaştı. Suriye’deki Bağoz beldesinde IŞİD’lilerin son birkaç gün içerisinde kaçırdığı 50 Ezidi kadın ve kızın kellesini kestiğini duyduk” dedi.

Hepsi 2014’te kaçırılmıştı

Bilgiyi bölgedeki İngiliz askerlerinden aldıklarını ifade eden Guli, infaz edilenlerin hepsinin 2014’te IŞİD tarafından Şengal’de kaçırıldıklarını belirtti.

Lokman Guli, “Irak hükümetinden vatandaşlarına karşı sorumluluğunun gereklerini yerine getirmesini, kaçırılanların akıbetini netleştirmesi ve şehitlerin cenazelerinin bulunmasını istiyoruz” diye konuştu.

Guli, “Tüm uluslararası kuruluşlara, Birleşmiş Milletler Güvenlik Koseyine ve tüm ülke temsilciliklerine sesleniyoruz; kaçırılanların akıbetlerinin belirlenmesi ve kurtarılmaları için Irak ve Suriye’de çalışmalar yürütülsün” dedi. Lokman Guli ayrıca tutuklanan IŞİD’lilerin de gerekli cezaya çarptırılmasını istedi.

IŞİD’in Şengal’e saldırısı sırasında çok daha büyük katliamların önüne geçen ve tahliye için bir koridor açan HPG gerillaları olmuştu. Daha sonra Ezidiler, IŞİD başta olmak üzere çetelerin saldırılarına karşı kendilerini savunmak için, Ezidi kadınların da yoğun olarak katıldığı Şengal Direniş Birliklerini (YBŞ, YJŞ) kurmuş ve öz savunmalarını gerçekleştirmeye başlamışlar, aynı zamanda Irak hükümeti ile ilişkileri sayesinde resmi bir statü de elde etmişlerdi.

Suriye’ye emperyalist müdahale ile başlayan savaşta kullanılan katliam ve tecavüz çetelerinden en büyüğü IŞİD, Suriye Demokratik Güçlerinin karşısında uğradığı bozgun ile, ‘yerüstü’ndeki yerleşik tüm etkinliğini kaybetme noktasına gelmişti. Son bulunduğu yerleşim yerinden çıkartılmadan önce, köle olarak kullandığı, insan olarak hiçbir değeri olmayan Ezidi kadınları katlederek gidiyor.

Tüm bu katliamlardan, IŞİD kadar, katliam ve tecavüz çetelerini kuran, destekleyen tüm ‘uluslararası toplum’da suçludur. Özellikle, Suriye’nin yıkılması için elinden geleni ardına koymayan, ABD, İsrail, İngiltere, Fransa, Türkiye, Katar, Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün’ün yeri özel olarak anılacak, hiç unutulmayacak.