İşçilerden çağrı: Migros, Metro ve Media Markt’tan alışveriş yapmayın

Eylemdeki Real ve Makro/Uyum Market işçileri, Esenyurt Akbatı AVM ve City Center AVM’deki Migros ve Media Markt mağazaları önünde basın açıklaması ve oturma eylemi yaptı. İşçileri Migros, Metro ve Media Markt mağazalarından alışveriş yapmama çağrısı yaptı.

Real ve Makro/Uyum Market işçileri, Esenyurt Akbatı AVM’de Migros, City Center AVM’de Media Markt ve Migros mağazaları önlerinde basın açıklaması ve oturma eylemi yaptı. İşçiler ilk olarak Akbatı AVM’de bulunan Migros önünde eylem yaptı. Makro/Uyum Market işçileri de kararlılıklarını dile getirerek kıdem tazminatlarını gasp ettirmeyeceklerini vurguladı. İşçiler, Migros’un tüm mağazalarını eylem alanına çevireceklerini ifade etti.
Akbatı AVM Migros önünde yapılan eylemden sonra Esenyurt’ta bulunan City Center AVM’ye geçildi. Burada önce Media Markt önünde basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını yapan Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, “Metro’nun işçilerin haklarından yasal olarak da, Yargıtay kararlarınca da, Profesör Fevzi Şahlanan’ın raporuna göre de sorumludur. Metro sorumluluğunu yerine getirmekten kaçamaz” dedi. Real Market işçilerinin haklarının gasp edilmesinde Tez Koop-İş Sendikası’nın da sorumluğunun olduğunu ifade eden Küçükosmanoğlu, bu nedenle sarı sendikacılığa karşı da mücadele verildiğini vurguladı.
Real Market işçileri de 11 aydır eylemde olduklarını, 11 ay daha sürse dahi vazgeçmeyeceklerini, haklarını alana kadar mücadele edeceklerini belirtti. İşçiler, Metro ve Media Markt mağazalarından alışveriş yapmama çağrısı yaptı.
Ardından City Center AVM’de bulunan Migros önüne gidildi ve Uyum market işçileri mağaza önünde konuşmalar yaptı. Yapılan konuşmaların ardından kısa bir oturma eylemi yapılarak eyleme son verildi.
Kaynak: MA