İşçiler Migros’a kepenk kapattırdı

Haklarını almak için bir yıldır direnişlerini sürdüren Real işçileri ve Uyum/Makro direnişçileri Marmara park AVM’de  Media Markt ve Beylikdüzü 5M Migros’da kasa kilitleme eylemleri gerçekleştirdi. Kasa kilitleme eylemleri sonucu Migros mağazaları kepenklerini kapatmak zorunda kaldı

Direnişleri birinci yılını dolduran Real işçileri ve Haziran ayından beri ödenmeyen hakları için eylem yapan Uyum/Makro direnişçileri dün yine kasa kilitleme eylemleri yaptılar.


İlk olarak Marmara Park AVM’ye giden işçiler AVM’nin içerisinde bulunan Media Markt mağazasına girerek burada sepetler dolusu alış veriş yaptılar. Aldıkları ürünlerle ödeme noktasına gelen işçiler ürünleri kasadan geçirdikten sonra paraları Metro ve Media Markt tarafından gasp edildiği için ödeme yapamayacaklarını belirterek ürünleri alamayacaklarını söylediler.

Kasalarda bir araya gelen işçiler hep birlikte sloganlarla dışarı çıkarak Marmara Park AVM’nin önünde basın açıklaması yaptılar.

İşçilerden Boykot çağrısı: Zulme ortak olmayın!

Yapılan basın açıklamasında konuşma yapan DİSK/Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu Real ve Uyum/Makro işçilerinin tazminatlarının gasp edilme sürecini anlatarak Metro, Media Markt ve Migros’un yasalara ve hukuka göre işçilerin ödenmeyen tazminatlarından sorumlu olduğunu, bundan da kaçamayacaklarını belirti.

Real direnişinin bir yıldır her türlü baskıya rağmen inançla devam ettiğini belirten Küçükosmanoğlu işçilerin hem patronlara karşı hem de sarı sendikacılığa karşı mücadele ettiğini ve bu mücadeleyi de direnen
işçilerin kazanacağını söyledi.

İstanbul halkına bir kez daha çağrı yapan Küçükosmanoğlu Metro’dan, Media Markt’tan Migros’dan alış veriş yapmayın zulme ortak olmayın diyerek sözlerini bitirdi.

“Hakkımızı alana kadar mücadeleye devam”

Daha sonra söz alan Real direnişçileri de bir yıllık direniş süresi boyunca kışın soğukta yağmurda yazın sıcaklarda her türlü fedakarlığı yaparak direndiklerini, baskıların kendilerini yıldırmadığını ve Nakliyat-iş sendikasının öncülüğünde haklarını alıncaya kadar da mücadeleye devam edeceklerini belirttiler.

Tüm kasalar kapatıldı

İşçiler Marmara Park AVM önündeki eylemden sonra yürüyerek Beylikdüzü Migros AVM’ye gittiler. İşçilerin Migros’un  bulunduğu yere gelmesi ile birlikte Migros AVM, giriş kapılarını kapatarak işçileri içeri almak istemedi. Ancak bir gurup işçi 5M Migros’un içerisine girmeyi başardı. Bu arada özel güvenliklerle tartışmalar da yaşandı. Mağazanın içerisinde alışveriş yapanlarında dışarı çıkmasına izin vermeyen özel güvenlik ile müşteriler arasında
tartışmalar yaşandı. Dışarı çıkamayan müşteriler kapıların kapatılmasına tepki gösterdi.

Mağazanın içerisine giren işçiler ise kasa kilitleme eylemi için sepetlerini ürünlerle doldurdular. Sendika Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun da aralarında bulunduğu grup, alış veriş yaptıktan sonra kasalara geldiklerinde tüm kasiyerler işverenin talimatı ile kasaları kapattı. Bir süre mağazanın içerisinde konuşmalar yaparak eylemlerine devam eden işçiler daha sonra kendi kararları ile aldıkları ürünleri kasa önlerinde bırakarak alkışlarla, sloganlarla dışarı çıktılar.

 

Beylikdüzü Migros AVM önünde toplanan işçiler buradan yine yürüyerek aynı bölgede bulunan iki Migros mağazasına daha giderek eylem yaptılar. İlk gidilen Migros mağazası içerisine giren bir grup direnişçi burada kasa kilitleme eylemi yaptılar. Daha sonra dışarı çıkan işçiler mağazanın önünde basın açıklaması yaptılar.

Migros, mağazanın kepenklerini kapattı

Buradaki eylemden sonra işçiler yürüyerek MİGROS’un diğer mağazasına gittiler. İşçilerin geleceğini haber alan Migros, buradaki mağazasının kepenklerini indirerek tamamen kapattı. Kapalı kepenkler önünde açıklama yapan Uyum/Makro işçileri Migros’un kapıları kapatarak, kepenkleri indirerek bu sorumluluktan kaçamayacağını, bu işin peşini bırakmayacaklarını ve daha etkili eylemler yapacaklarını söylediler. Uyum/Makro İşçileri Migros’un verdiği sözde durmadığını bu nedenle kısa bir süre ara verdikleri eylemlere tekrar başladıklarını ve haklarını alıncaya kadar da Real işçileri ile birlikte Nakliyat-İş sendikasının öncülüğünde mücadeleye ve direnişe devam edeceklerinin belirtiler.
Eylemlere aileleri ve çocukları ile katılan işçiler, bütün eylemlerde halka çağrı yaparak Media Markt’tan, Metro’dan ve Migros’tan alış veriş yapmayarak kendilerine destek olmalarını istediler.