İşçi önderlerinden İsmet Demir 40. yıldönümünde etkinliklerle anıldı

İşçi önderlerinden Yapı İşçileri Genel Başkanı İsmet Demir, ölümünün 40. yılında İstanbul Topkapı’da bulunan mezarı başında anıldı.

DİSK’e bağlı Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası (Dev Yapı İş) tarafından düzenlenen anma etkinliğine sendikanın yöneticileri ve üyesi işçilerin yanı sıra İsmet Demir’in mücadele yoldaşları, Devrimci Turizm İş sendikası temsilcileri ve İşçi Gazetesi okurları katıldı.

‘Mücadele bayrağına sahip çıkacağız’

Dev Yapı İş Genel Başkanı Özgür Karabulut, saygı duruşu sonrası yaptığı konuşmada, İsmet Demir’in sendikalarının kurucusu olduğuna işaret ederek, uzun yılların ardından bizzat inşaat işçilerinin yönetimine geldiği sendikaları tarafından ilk kez kurucularına sahip çıktıkları anma etkinliği gerçekleştirdiklerini söyledi. Demir’in inşaat ve yapı işkolunda yarattığı örnek mücadele geleneğini yeniden öğrenme çabasına girdiklerini belirten Karabulut, “bir lokma, bir hırka” adanmışlığıyla yaşamını sınıf mücadelesine adayan İsmet Demir’in kendilerine miras bıraktığı mücadele bayrağına sahip çıkacaklarını vurguladı.

‘İşçiye güven veren iyi bir teşkilatçı’

Karabulut’un ardından İsmet Demir’in yakın mücadele yoldaşlarından, Demir’in tanımlamasıyla ‘Sarı Kemal’ konuştu. 1978 yılı sonlarında İstanbul Levent bölgesindeki bir şantiyede işe başladıktan sonra dahil olduğu sendikal örgütlenme sonrası İsmet Demir ile tanıştığını belirten Sarı Kemal, Demir’in başında olduğu Yapı İşçileri sendikasının; Aliağa Rafinerisi, İskenderun Demir Çelik, Ereğli Demir Çelik, Keban Barajı gibi ülkenin belli başlı sanayi kuruluşu ve irili ufaklı çok sayıda yapı inşaatı şantiyesinde yürütülen mücadele ve İsmet Demir hakkında anekdotlar anlattı.

Demir’in, işçilere güven veren, onların sorununu sıkıntısını dikkatle dinleyen, anlatacaklarını işçilerin anlayabilecekleri yalınlıkta bir dille anlatan iyi bir teşkilatçı olduğunu söyleyen Sarı Kemal, Demir’in mücadelede her aşamayı dikkatlice hesaplayarak harekete geçme anını kazandırıcı sonuç alacak şekilde belirlediğine de dikkat çekti.

Sarı Kemal, konuşmasını, Dev Yapı İş’in genç işçilerinin İsmet Demir’in yolundan gitmelerinden duyduğu sevinci belirterek sonlandırdı.

Anma etkinliği, Demir’in diğer bir mücadele arkadaşının ve Dev Turizm İş temsilcisinin konuşması, işçilerin okuduğu şiirler ardından sonlandırıldı.

Anma etkinliği, Kadıköy Eğitim-Sen’de gerçekleştirilen panelle sürdü 

İsmet Demir’in mezarı başında gerçekleştirilen anma sonrası, akşamında da Eğitim-Sen’in Kadıköy’deki yerinde bir panel gerçekleştirildi.

Burada, İsmet Demir’in mücadelesi ile birlikte geçmiş bugüne inşaat işçilerinin ve işçi sınıfının mücadelesi konuşuldu.