İklim için dünya çapında grev: 2 bin merkezde eylem var

İsveçli kız çocuğu Greta Thunberg’in öğrencileri iklim için küresel greve çağırması ardından, dünya genelinde grev ve eylemler var.

Nobel Barış Ödülü’ne de aday gösterilen İsveçli Greta Thunberg, Perşembe akşamı Twitter üzerinde yaptığı açıklamada, 112 ülkede 1.769 merkezde eylem öngörüldüğünü bildirdi. Ancak yayınlanan liste daha sonra yeni eklemelerle 2 bini aştı. En fazla eylem öngörülen ülkelerin başında İtalya, Fransa ve Almanya yer alıyor. Belçika’da bir çok kentte eylemler öngörülüyor. En büyüğü Brüksel sokaklarında olacak. Belçika’da gençler Eylül ayından bu yana neredeyse her hafta binler halinde iklim için sokaklara çıkıyor.

İlk eylemler sabah saatlerinde Sydney, Bangkok ve Hong Kong’da başladı. Siyasetçileri iklim değişiklikleri karşısında duyarlı kılmayı amaçlayan eylemlerle, acil adımlar atılması isteniyor.

Gençlerin öncülüğündeki grev ve eylemlerin ana sloganları ise şöyle belirlendi: “Bir B gezegeni yok”, “Geleceğimizi yok etmek üzeresiniz”, “Eğer yetişkinler gibi hareket etmezseniz, biz yapacağız”

Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington’daki yüzlerce lise ve üniversite öğrencisinin öncülüğünde gerçekleşen yürüyüşte “Zaman erimek üzere” ve “Ya şimdi harekete geç ya da yüzmek zoruna kalacaksın” gibi pankartlar dikkat çekti.

Fransız bankası Société Générale’de öğrenci işgali

Dünya çapında öğrenciler ders bırakma eylemi yaparken, Fransa’nın en büyük bankalarından Société Générale’in Paris’in göbeğindeki genel merkezini işgal etti.

Binaya girişi engelleyen yaklaşık 140 öğrenci, enerji sektöründeki iştiraklerinin iklim değişikliğine yol açtığı gerekçesiyle bankayı protesto ediyor.Bankanın girişine, “İklim krizinin finansörleri” yazılı pankartlar da asıldı.

Öğrenciler iklim grevi kapsamında, siyasetçilerin dikkatini iklim değişikliğine çekmeyi ve baskı kurmayı hedefliyor. Avustralya ve Yeni Zelenda’da binlerce öğrenci bu amaçla bugün ders bırakırken, 15 yaşındaki Callum Frith “Eğer biz bir şey yapmazsak, 60 yaşındaki siyasetçilerin değil bizim hayatlarımız etkilenecek. Bir şeyler yapmamız gerekiyor” dedi.

Tayland’da hükümet binası önünde 100’e yakın öğrenci toplanırken, 17 yaşındaki Thiti Usanakul “Bu topraklar gençlere miras kalacak. Hükümetin sorunları çözmek için bizimle çalışmasını talep etmek üzere burada toplandık” dedi.

Danimarka’da öğrenciler “B gezegeni yok” yazılı pankartlarla sokağa çıkarken, Türkiye’de de eylemler düzenlenmesi bekleniyor.