İki tutuklu Katalan lider daha başlatılan açlık grevine katıldı

Gözaltındaki liderlerden Josep Rull ve Joaquim Forn yayınladıkları bir bildiri ile Jordi Turull ve Jordi Sanchez’in başlattıkları açlık grevine katılacaklarını duyurdu.

Katalonya’nın bağımsızlığı savunan ve bağımsızlık sürecindeki rolleri nedeniyle yargılanmak üzere tutuklu bulunan 2 lider Jordi Turull ve Jordi Sanchez’in, İspanyol mahkemelerinin yöntemlerini protesto etmek amacıyla başlattıkları açlık grevine, Katalan liderlerden Josep Rull ve Joaquim Forn da destek vereceklerini açıkladılar.

Katalonya’nın geçtiğimiz yıl bağımsızlık ilan etmesinden sonra, Madrid yönetimi öncü dokuz Katalan liderini isyana teşebbüsten yargılamak üzere tutuklamıştı.

Tutuklu bulunan liderlerden Sanchez ve Turull İspanya Mahkemesi’ne çok sayıda temyiz başvurusunda bulunduklarını ancak başvurularının olumsuz sonuçlanmasının ardından proteste etmek amacıyla açlık grevine başladıklarını duyurdu.

Liderler açıkladıkları bildiri ile maruz kaldıkları muameleyi ve açlık grevlerinin nedenlerini şöyle açıkladılar: “Adil bir sürece ve yargıya sahip olma kararlılığımız her zamankinden daha fazla. İspanyol mahkemelerinin haklarımızı ettiği tüm ihlallere, adli bir şekilde başvurmayı bırakmadık. Ancak uluslararası mahkemelere ve özellikle de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine, adaleti sağlamaları için sesleniyoruz. Ne iyi bir muamele ne de herhangi bir ayrımcılık beklemiyoruz. Sadece Avrupa adaletine ulaşmak istiyoruz.”

Ayrıca Katalan liderlerin bulunduğu Lledoners Cezaevi Merkezi, bu süreçte liderlerin, mahkumların geri kalanı gibi yemekhaneye gitme zorunluluğu da dahil olmak üzere bütün program ve faaliyetleri sürdürmek zorunda kalacaklarını bildirdi.