İdlip’te işler AKP’nin umduğu gibi değil: Cihatçılar durmuyor, Rusya idare etmiyor

Suriye ordusunun İdlip’e yönelik operasyonunu engellemeye ve Avrupa devletlerinin de dahil edildiği uluslararası inisiyatiflerle elini güçlendirmeye çalışan AKP iktidarı için Rusya’dan ve bölgeden olumsuz sinyaller geliyor.

Suriye’deki ateşkes anlaşmalarını ve gerilimi azaltma bölgelerini takip eden Rusya Uzlaştırma Merkezi’nden dün (21 Ağustos) yapılan açıklamaya göre, İdlip gerilimi azatlma bölgesinde cihatçı grupların ateşkes ihlalleri sürüyor.

Lazkiye’nin kuzeydoğusu, Hama’nın kuzeyi ve Halep’in batısı ile İdlip’te cihatçı gruplar tarafından çok sayıda ateşkes ihlali yaşandığını kaydeden Rusların bu açıklaması AKP iktidarı için kötü haber.

Çünkü TSK’nin 12 askeri gözlem noktası kurduğu ve AKP iktidarının kendi güdümündeki cihatçı grupları ateşkese ikna edip Heyet’i Tahrir’uş Şam ve Türkistan İslam Partisi gibi grupları tasfiye sözü verdiği bölgede yaşanan ihlaller, Türkiye’nin Astana sürecindeki taahhütlerini yerine getirememesi anlamına geliyor.

Bu da AKP iktidarının bütün itirazlarına rağmen Suriye ordusunun bölgeye yönelik bir operasyonuna yeşil ışık yakıyor. Rusya da böylesi bir durumda Suriye ordusunu destekleyeceklerini belirtmişti.

Bu arada İdlip çevresinde Suriye ordusunun ve cihatçıların karşılıklı tahkimatı devam ediyor. Suriye ordusu ve müttefiklerinin ilk aşamada Lazkiye’nin kuzeydoğusundaki dağlık bölge, kuzey Hama, batı Halep ve İdlip kırsalını hedef alması bekleniyor.

Erdoğan’ın 4’lü İdlip zirvesi yalan oldu

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, 20 Ağustos günü yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul’da gerçekleşeceğini söylediği, ancak daha sonra üzerinde anlaşılmadığı için yapılmayacağı söylenen Putin, Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasındaki dörtlü görüşmeye ilişkin dikkat çekici bir çıkışta bulundu.

Peskov, “Planlanmamış ve üzerinde anlaşılmamış bir şeyi iptal edemezsiniz” diyerek Erdoğan’ı tekzip ederken, “Böyle bir görüşme olmayacak, zira üzerinde anlaşılmamıştı. Bu nedenle iptal edilen bir şey yok” dedi.

Erdoğan’ın gerçekleştirileceğini iddia ettiği 4’lü zirve yapılsaydı, İdlip’te bir açmazla karşı karşıya olan AKP iktidarı Şam yönetimini destekleyen Rusya ve İran karşısında Avrupa devletlerini bir denge unsuru olarak kullanabilecekti.

Sendika.Org