İdlip savaşı başlıyor: Rus jetleri TSK destekli cihatçıları da vurdu

Suriye savaşının final aşamasına sahne olacağı öngörülen İdlip’e yönelik kuşatma ve hava operasyonları kapsamında aylar sonra Halep’in batısında uçuşlara başlayan Rus savaş uçakları TSK destekli cihatçıları da vurdu.

Suriye’deki son cihatçı adacığı İdlip ve çevresinde savaşın yeni bir aşamaya taşındığını ortaya koyan gelişmeler yaşandı. Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le dün (10 Ağustos) yaptığı telefon görüşmesinin ardından Rus savaş uçaklarının aylar sonra bir kez daha Halep’in batısında, yani İdlip’e komşu bölgelerde saldırılar düzenlediği ve bu saldırılarda AKP-TSK destekli “Suriye’nin Kurtuluşu Cephesi” örgütüne ait karargah ve silah depolarını hedef aldığı öğrenildi.

Yine Halep’in kuzeybatısında yer alan ve Şiilerin yoğunlukta olduğu Nubbul ve Zehra kasabalarına yönelik cihatçı saldırılarının ardından Suriye ordusu da top atışlarıyla cihatçıların kontrolündeki bölgeleri vurdu.

İdlip’in doğu tarafında bunlar yaşanırken güney ve batı sınırlarına yakın bölgelerde de Suriye ordusuna bağlı Kaplan Kuvvetleri adlı özel birlikler tahkimatlarını sürdürdü ve operasyonların tamamlandığı güney bölgelerinden büyük konvoylar zırhlı araçlar eşliğinde İdlip’e doğru yola çıktı.

Lazkiye ve Hama’da çatışmalar

Şam yönetimine yakın bir yayın çizgisi izleyen Al-Masdar’ın askeri kaynaklara dayandırdığı haberlere göre, Kaplan Kuvvetleri öncelikli olarak Lazkiye-İdlip arasındaki dağlık bölge ile devamında İdlip sınırları içindeki Cisr eş-Şuğur kasabasını ve Hama vilayetinin İdlip’e komşu bölgelerini almayı hedefliyor.

Dün bu bölgelerde de karşılıklı saldırılar yaşandı. Dikkat çeken gelişme, Türkiye’nin Astana mutabakatı doğrultusunda El-Kaide ve IŞİD’le arasına mesafe koyan gruplardan oluşturduğu yeni çatı örgütü “Ulusal Kurtuluş Cephesi”ne bağlı militanların da Lazkiye ve Hama’da Suriye ordusunu hedef almasıydı.

Ancak operasyonlar İdlip çeviresi ile sınırlı değil. İdlip’i üç parçaya bölen ve Lazkiye-Halep ile Halep-Şam arasındaki bağlantıyı sağlayan otoyol ağı boyunca da hava saldırıları düzenlendi.

Sendika.org