HHB ve ÇHD avukatlarının davasında izleyici yasağı ve avukat sınırlaması kalktı

Halkın Hukuk Bürosu ve Çağdaş Hukukçular Derneği avukatlarının yargılandığı davanın ikinci duruşması bugün saat 10.00’da devam edecek. Silivri Hapishanesi Kampüsü, 3 Nolu Duruşma Salonu’nda görülen duruşmanın devam edecek günleri için avukat sınırlaması ve seyirci yasağı kaldırıldı, dün salondan zorla çıkarılan tutuklu avukatlar bugün duruşma salonuna getirilecek.

Duruşmanın 3 Aralık Pazartesi günü görülen ilk oturumunda İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel’e bir jandarma tarafından yumruk atılmış, tanığın yalan ifadesini ortaya çıkaran müdafi avukatları hakim salondan attırmış ve duruşmanın ikinci günkü oturumu için seyirci yasağı getirilmişti. Dün görülen oturumda, avukatlar heyeti tarafsız olmadığı gerekçesiyle reddetti. Heyet, yargılanan avukatlara söz hakkı tanımadan talebi reddetti.

İlk günkü oturumda duruşma salonundan söylediği tek bir söz nedeniyle çıkarılan Selçuk Kozağaçlı da duruşma salonunda hazır bulunurken, duruşmayı izlemek için gelen aileler salon binasına dahi alınmadı. Israrlar üzerine aileler sadece kafeteryaya girebilmek üzere içeri alındılar.

Avukatlar reddi hakim talebinde bulundu

Duruşmada söz alan Av. Bahri Bayram Belen tarafından mahkeme heyeti reddedildi. Av. Nergiz Tuba Aslan da söz alarak hakimin reddi talebini yineledi. Mahkeme başkanına, Selçuk Kozağaçlı’nın yeniden tutuklanması esnasında dosyaya özel olarak atandığı hatırlatıldığında, bir önceki heyetin dosyaya daha hakim olduğunu, bu dosyaya atanmayı kendisinin istemediğini söyledi.

Av. Nergiz Tuba Aslan, mahkeme başkanının dosyaya ilk atandığı andan itibaren düşmanca tavırlar sergilediğini, tanıkları yönlendirdiğini ve soruları eğip bükerek tanıklara hatırlatmalar yaptığını ifade etti. Av. Nergiz Tuba Aslan heyetin reddi talebine ilişkin gerekçeleri açıklarken “özellikle başkana karşı ‘usul kurallarını bilmiyor sevmiyor ilgilenmiyor olabilirsiniz ancak bu kurallara uymak zorundasınız’ diyerek duruşma düzenini bozmuştur” denilerek Av. Aslan’a uyarı verildi.

Av. Münip Ermiş, “Kasıtlı olarak tanıkları yönlendirdiniz. Dünkü yargılama sürecinde hep birlikte tanıkları sorgulayış biçiminizden müdafiilere tavrınızdan sanıklara davranışlarınızdan tarafsız ve bağımsız olmadığınız açıkça ortadadır” şeklinde konuştu. Av. Several Ballıkaya, usul kurallarına uyulmadığına dikkat çekti, “Bir başka dosyanın itirafçısı olan İsmet Özdemir’i dinlemeye karar verdiniz bunu savunmadan gizleyerek yapmaya çalıştınız bu mahkemeye atandığınız günden sonra bu şahsı dinlemeye karar verdiniz” dedi. Devamında söz alan Av. Bahaatin Özdemir de hakimin reddi gerekçelerini açıkladı.

Duruşmaya basın kartıyla giren, parmak sallayan Siyasi Şube polisleri

Halkın Hukuk Bürosu, avukatların reddi hakim taleplerini ve gerekçelerini sundukları sırada duruşma salonuna basın kartı takan Siyasi Şube polislerinin girdiğini aktardı. İtirazların yapıldığını, tartışmalar üzerine söz konusu polislerin salondan kaçarcasına çıktıklarını belirten Halkın Hukuk Bürosu, bir Siyasi Şube polisinin de hâkimlerin salona girdiği kapıda durarak tutuklu avukatlara parmak salladığını kaydetti.

Söz isteyen tutuklu avukatlar salondan zorla çıkarıldı

Hakimin reddi konusunda söz isteyen tutuklu avukatlara söz verilmemesi nedeniyle tartışma çıktı. Tutuklu avukatlara uyarı verildi. Söz verilmemesine ilişkin beyanlarda bulunan Avukat Nergiz Tuba Aslan’a ikinci kez uyarı verildi. Hakimin reddi istemi reddedildi.

Mahkeme, söz istemeleri nedeniyle tüm tutuklu avukatların duruşma salonundan çıkarılmasına karar verdi. Tutuklu avukatlar, protesto alkışları ve sloganlar eşliğinde duruşma salonundan zorla çıkarıldı. Duruşmaya ara verildi.

Tutuklu avukatlar aranın ardından duruşma salonuna getirilmediler. Tutuklu avukatların duruşma salonuna getirilmemesi üzerine avukatlar “asilsiz yargılama olmaz” diyerek salondan çıktılar.

Duruşmanın devam edecek günleri için avukat sınırlaması ve seyirci yasağı kaldırıldı, salondan çıkarılan tutuklu avukatların bugün gerçekleşecek oturum için duruşma salonuna getirilmesine karar verildi.