HDP’li Turan: Krizi yaratanlar bu krizin bedelini ödeyecektir

Mersin’de ekonomik krizle ilgili yapılan açıklamada konuşan HDP Milletvekili Rıdvan Turan, “Bu krizin faturası işçilere ödetilmek isteniliyor. Biz buna karşıyız. Krizi yaratanlar bu krizin bedelini ödeyecektir” dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş) Mersin Şubesi, yaşanan ekonomik krizin işçilere ödetilmesine tepki göstermek için Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması yaptı. “Krizi emekçiler yaratmadı, bedelini de krizi yaratanlar ödesin” pankartlarının açıldığı açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Rıdvan Turan, CHP Mersin milletvekilleri Alpay Antmen, Ali Mahir Başarır ve Cengiz Gökçel, Baro Başkanı Avukat Bilgin Yeşilboğaz, HDP, EMEP, DBP, CHP, İHD, Halkevleri, TUAYDER, SES, BES, Eğitim Sen, NKP yöneticileri,  Akdeniz, Mezitli ve Yenişehir belediyeleri işçileri katıldı.  Açıklama metnini DİSK/Genel-İş  Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy okudu.
‘TEK GÜÇ İŞÇİ SINIFIDIR’
Türkiye, ABD başta olmak üzere emperyalist güçlerin dayattığı sıcak ucuz dış kaynağa dayalı neoliberal kapitalizmin yarattığı kriz ile yüz yüze olduklarının altını çizen Göksoy, “Tamamen dış finansmana dayalı, üretimi değil borçlanmayı esas alan, üretime değil ranta ve betona dayalı dışa bağımlı bir ekonomik model, dış kaynakların eskisi kadar ucuz ve sürekli olmamasıyla sarsıntı yaşamaktadır” dedi. Bugün krize giren neoliberal birikim modelinin bedelini işçiler yıllardır ödemekte olduğunu hatırlatan Göksoy, “Türkiye’yi yönetenlerin uluslararası finans kapitale en büyük hediyesidir. Türkiye’nin emperyalizme, uluslararası finans kapitale bağımlılığına son verecek tek güç bu bağımlılıktan hiçbir çıkarı olmayan işçi sınıfıdır” diye konuştu.
‘SARAYI DA DOLARLA YAPTIN’
6’ncı Filo’yu denizlere atan Denizlerin idam edilişini hatırlatan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarı, “‘Yaşasın tam bağımsız Türkiye’ diyenleri genç fidanların asıldığı dönemlerin aynısını yaşıyoruz” diye konuştu. Dolar bozdurulmasının işçilere ve emekçilere yararı olamadığını belirten Başarır, doların faydasının 3 liradan alıp 7 liraya satan sermayeye olduğunu vurguladı. Bu durumun dolar bozdurmak ve doları boykot etmekle olmayacağını aktaran Başarır, “Hadi kapat ABD üstlerini Ecevit öyle yapmıştı. Yüreğin yetmiyor değil mi? Halen aracı yolluyorsun ve af diliyorsun. Doları boykot ediyorsun. Bir saray yaptınız. Bunu sarayı da dolar üzerine yaptın. Geleceğini dolar üzerine ipotek altına almışsın” ifadeleri kullandı. ABD ile yapılan silah ve uçak anlaşmalarına dikkat çeken Başarır, “Barışı değil, savaşı istersen halen ABD ile silah ve uçak anlaşması yaparsa bu duruma gelirsin” dedi.
‘KRİZİ YARATANLAR BEDEL ÖDESİN’
Ülkede yaşanan krizin sebebinin AKP’nin ülkeyi 16 yıl boyunca yanlış politikalarla yönetmesinin sonucu olduğunu dile getiren HDP Milletvekili Rıdvan Turan da, ülkenin üretimden uzaklaştırıldığını ve ülkenin tüm ihtiyaçlarının dış ülkelere bağımlı hale getirildiğini hatırlattı. Ülkede acil bir şekilde demokrasi ve özgürlüğün kurulması gerektiğini ifade eden Turan, şöyle devam etti: “Demokrasi ve özgürlük inşa edilmez ise bu kriz daha da büyücektir. Bu krizin faturası işçilere ödetilmek isteniliyor. Biz buna karşıyız. Krizi yaratanlar bu krizin bedelini ödeyecektir. Kimse bizlere bedel ödetmeye çalışmasın. Her zaman mücadele edeceğiz ve bir an bile olsun geri adım atmayacağız. Bu krizi yaratanlardan hesap soracağız.”
MA